V Británii podľahlo koronavírusu ďalších 181 ľudí, je to najväčší nárast za deň

Virus (2).jpg
Zdroj: TASR/AP

V Anglicku zomreli pacienti vo veku od 29 do 98 rokov.

V Spojenom kráľovstve zaznamenali za 24 hodín 181 ďalších úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o najväčší nárast za jeden deň, keď sa celkový počet obetí zvýšil z 578 na 759. Informoval o tom v piatok denník The Guardian.

Podľa britského ministerstva zdravotníctva bolo na koronavírus už testovaných celkovo 113.777 ľudí, z nich 99.198 malo negatívne výsledky a 14.579 pozitívne.

Spomínaný denný nárast úmrtí na COVID-19 v Británii (o 31 percent) je v globálnom meradle siedmy najvyšší po Taliansku, Španielsku, Číne, Iráne, Francúzsku a Spojených štátoch.

V Anglicku zomreli pacienti vo veku od 29 do 98 rokov, pričom všetci okrem štyroch vo veku od 82 do 91 rokov mali aj iné závažné zdravotné ťažkosti.

V Británii v piatok informovali o svojich pozitívnych testoch na koronavírus premiér Boris Johnson a minister zdravotníctva Matt Hancock. Obaja majú podľa vlastných slov mierne príznaky ochorenia.

Agentúra Reuters pripomína, že tento týždeň mal pozitívny test na koronavírus aj následník trónu princ Charles, najstarší syn a kráľovnej Alžbety II. Charles má mierne príznaky, jeho zdravotný stav je dobrý a nachádza sa v karanténe vo svojom sídle v Škótsku.

Za 24 hodín v ČR pribudlo 287 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Deväť ľudí nákaze COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo. Z nákazy sa doteraz vyliečilo desať ľudí. Vykonaných bolo 31 127 testov, za predchádzajúci deň 4 429. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Server iDNES.cz informoval, že liek remdesivir zabral u vážne chorého pacienta s koronavírusom vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe a odpojili ho od umelej pľúcnej ventilácie.

V Česku už týždeň platí zákaz vychádzania bez rúška zakrývajúceho nos a ústa. Ak polícia pristihne na ulici fajčiara bez rúška alebo tvárovej masky, môže mu udeliť pokutu do 10 000 korún (364 eur).

Holandsko hlási ďalších 112 úmrtí a 1172 nakazených

Počet ľudí, ktorí sa v Holandsku nakazili novým koronavírusom, stúpol v piatok o 1172 (16 percent) na 8 603. Informovala o tom v piatok stránka verejnoprávneho rozhlasu NOS s odvolaním sa na údaje Národného inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM).

Pribudlo aj 112 nových úmrtí na chorobu COVID-19 alebo komplikácie s ňou spojené, ktorú vírus spôsobuje; mŕtvych je tak celkovo 546.

RIVM upozornil, že nové prípady úmrtí nie sú nevyhnutne sumárom uplynulých 24 hodín. Pacienti mohli zomrieť skôr, ale RIVM ich nahlásili iba za posledný deň.

Vo štvrtok pribudlo v Holandsku 1019 nakazených a 78 úmrtí.

Rusko má už viac ako 1000 pozitívne testovaných, pracuje na vakcíne

Počet ľudí nakazených v Rusku novým koronavírusom v piatok prekročil hranicu 1000 prípadov.

Informovala o tom agentúra Interfax, podľa ktorej úrady za posledných 24 hodín nahlásili 196 nových prípadov, z toho 156 v Moskve. Počet ľudí pozitívne testovaných na koronavírus sa tým v Rusku zvýšil na 1036, pričom väčšina z nich - viac ako 700 - pripadá na Moskvu.

Komplikáciám vyvolaným chorobou COVID-19, ktorú koronavírus vyvoláva, podľahli v Rusku traja ľudia, vyplýva z bilancie úradov.

Z nemocníc ako vyliečených prepustili v Rusku doteraz 45 ľudí. Viac ako 100 Moskovčanov, u ktorých má choroba COVID-19 ľahší priebeh, sa lieči doma.

Po kritike za nedostatočný skríning ruské úrady tento týždeň pristúpili k rozsiahlejšiemu testovaniu. Vo štvrtok vykonali približne 200 000 testov.

Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško vo štvrtok vo vysielaní ruskej štátnej televízie informoval, že klinické skúšky ruskej vakcíny proti koronavírusu sa začnú asi o šesť mesiacov. Doplnil, že na nej pracujú štátne, ale aj súkromné laboratóriá a farmaceutické spoločnosti a ústavy.

Na margo testovania v Rusku uviedol, že okrem štátnych laboratórií ho budú vykonávať aj súkromné.

Rusko: V Kremli potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom

Prvý prípad nákazy novým koronavírusom potvrdili v piatok v moskovskom Kremli. Informovala o tom americká stanica CNN na základe vyjadrenia hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova.

"Viem o jednom prípade, ktorý viem potvrdiť. Prijímajú sa všetky nevyhnutné epidemiologické opatrenia, aby sa vírus nešíril ďalej," povedal Peskov. Podľa hovorcu nebol prezident Vladimír Putin v kontakte s nakazenou osobou.

Švajčiarsko: Koronavírusom sa nakazilo už vyše 12.100 ľudí

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom dosiahol vo Švajčiarsku v piatok 12 161. V krajine zaznamenali doteraz 206 úmrtí na ochorenie COVID-19, informoval portál 20min.ch s odvolaním sa na úrad pre zdravotníctvo (BAG).

Od štvrtka sa počet infikovaných zvýšil o 1390 a pribudlo aj 36 úmrtí.

Doteraz bolo vo Švajčiarsku podľa portálu 20min.ch vykonaných 97 012 testov a k piatkovému popoludniu bol výsledok pozitívny pre 12 percent testovaných osôb.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.