Britský premiér Boris Johnson (55) mal pozitívny test na koronavírus

Dorota Tóthová
Zdroj: TASR/AP

Zostáva doma v karanténe.

Britského premiéra Borisa Johnsona testovali pozitívne na prítomnosť nového koronavírusu. Má mierne príznaky ochorenia, informovala v televízna stanica Sky News.

Britského premiéra Borisa Johnsona testovali pozitívne na prítomnosť nového koronavírusu. Má mierne príznaky ochorenia, informovala v piatok televízna stanica Sky News.

"Za posledných 24 hodín sa u mňa prejavili mierne príznaky a testovali ma pozitívne na koronavírus," uviedol Johnson na Twitteri. Napísal, že je v samoizolácii, ale bude aj naďalej viesť boj vlády s koronavírusom, a to prostredníctvom videokonferencií. "Spolu ho porazíme," dodal.

Johnsonova kancelária informovala, že ho testoval v premiérskom úrade personál britského Národného zdravotníckeho systému (NHS) po tom, ako sa u neho vo štvrtok prejavili "mierne príznaky". Premiér dodržiava predpisy a zostane v samoizolácii na Downing Street 10.

Johnson vo videu uviedol, že mal teplotu a ustavičný kašeľ. "Nemajte pochýb o tom, že môžem pokračovať vďaka čarom modernej technológie v komunikovaní so svojím tímom a viesť národný protiútok voči koronavírusu," povedal.


Johnsonova kolektívna imunita zlyhala

Premiér Boris Johnson bol ešte donedávna zástancom takzvanej „kolektívnej imunity". Spočíva v tom, že sa dôkladne izolujú ľudia, pre ktorých je nákaza najnebezpečnejšia (teda starí a chorí), a potom sa nechá veciam voľný priebeh. Bez toho, aby sa život spoločnosti významnejšie obmedzil.

Johnson preto s príchodom koronavírusu do Veľkej Británie odmietal akékoľvek prísne opatrenia, ktoré by narušili chod ekonomiky v krajine. Za to ho mnohí vedci odsudzovali. Keď sa počet nakazených ľudí začal rýchlo zvyšovať a rovnako tak počet obetí ochorenia COVID-19, zmenil premiér rétoriku.

Zavedenie opatrení v Británii

Britská vláda napokon v pondelok (23. marca) nariadila obmedzenie pohybu osôb na obdobie troch týždňov s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Johnson verejnosti oznámil, že koronavírus je podľa neho najväčšia hrozba, akej jeho krajina čelila za posledných niekoľko desaťročí.

"Ak v tom istom čase vážne ochorie príliš veľké množstvo ľudí, Národná zdravotná služba (NHS) nebude schopná to zvládnuť," povedal a dodal, že to znamená vyššiu pravdepodobnosť úmrtí nielen z dôvodu koronavírusu, ale aj ďalších ochorení.

"Od tohto večera musím dať britským občanom veľmi jednoduchý pokyn - musíte zostať doma," povedal Johnson.

Briti majú povolené opustiť svoje domovy len v obmedzenom množstve prípadov, ktoré zahŕňajú nákup základných potrieb, telesné cvičenie, lekárske ošetrenie, poskytovanie starostlivosti alebo pomoci zraniteľným osobám a cesta do a z práce - v prípade, že je to nevyhnutné a nie je možné vykonávať prácu z domu.

Ďalší nakazení štátnici

Koronavírusom sa nakazil aj britský princ Charles, britský minister zdravotníctva Matthew Hancock, monacké knieža Albert II., americký senátor Rand Paul, vyjednávač Únie pre brexit Michel Barnier, iránsky viceprezident Massoumeh Ebtekar, manželka kanadského premiéra Sophie Gregoire Trudeau, manželka španielskeho premiéra Begona Gomez, francúzsky minister kultúry Franck Riester a iní.

Ohnisko nákazy

Podľa agentúry AFP sa ohnisko nákazy sústreďuje v Londýne. Generálny riaditeľ Národnej zdravotnej služby (NHS) Chris Hopson varoval, že nemocnice v hlavnom meste sú preplnené pacientmi s ochorením COVID-19, ktoré je spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2.

Obmedzenia takisto zahŕňajú zatvorenie všetkých obchodov, ktoré nie sú nevyhnutné, knižníc, telocviční, ihrísk a bohoslužobných miest. Zakázané budú aj verejné zhromaždenia viac ako dvoch ľudí, čo sa však nevzťahuje na ľudí, ktorí žijú v jednej domácnosti.

Polícia bude mať právomoc vynútiť si dodržiavanie týchto opatrení prostredníctvom pokút a rozohnania zhromaždení. Nebudú sa konať žiadne spoločenské udalosti, s výnimkou pohrebov.


LONDÝN/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti