Zdravotná sestra z Česka chodila do práce s koronavírusom. Nakazila celú rodinu

Ján Horváth
Zdroj: TASR/AP

Ohrozená je aj celá ambulancia onkológie v Novém Jičíně.

Koronavírus potvrdili zdravotnej sestre z onkologickej ambulancie v českom meste Nový Jičín. Podľa informácií hygienikov chodila do práce s príznakmi ochorenia a neskôr jej vyšiel pozitívny test na ochorenie COVID-19. Medzitým nakazila všetkých svojich príbuzných vrátane seniorov a detí. V súčasnosti musia otestovať všetkých jej kolegov a pacientov, s ktorými prišla do kontaktu, uviedol portál novinky.cz.

„Obzvlášť pri zdravotníkoch ma neprestáva prekvapovať to, že chodia chorí do práce. Sestrička chodila do práce celý týždeň s príznakmi ochorenia. A nielen že chodila do práce, ale nakazila všetkých členov rodiny vrátane prababičiek, synovcov, neterí, teda aj školopovinné deti. Pohybovala sa v troch až štyroch rodinách, kde nakazila skoro všetkých. Uvidíme, čo nám to urobilo s pacientmi na veľmi rizikovom pracovisku," uviedla riaditeľka krajskej hygienickej stanice v Ostrave Pavla Svrčinová.

Kvôli nezodpovednosti tejto zdravotnej sestry museli uzavrieť celé oddelenie. Teraz vyšetrujú pacientov, ktorí tam chodili na infúzie alebo na chemoterapiu. Rovnako musia otestovať aj lekárov a ďalší personál. Všetci musia zostať v povinnej karanténe.

Nemocnica Nový Jičín, kde sestra pracovala, ale tvrdí, že ich zamestnankyňa nemala žiadne príznaky ochorenia.

„Aktuálne je klinický priebeh jej ochorenia veľmi mierny a zostáva v domácom liečení. Ide o komunitnú nákazu a nie cestovateľskú anamnézu," uviedla hovorkyňa nemocnice. V karanténe má byť okolo 20 ľudí.

Krajská hygienička Svrčinová opäť zdôrazňuje, že ľudia by sa nemali takmer vôbec stýkať so staršími ľuďmi, aj keď si myslia, že sú zdraví. „Stýkajte sa iba s členmi rodiny, s ktorými bývate. Nejazdite na návštevu hlavne k starým rodičom," dodáva.

PRAHA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.