Zoznam nových opatrení: Otvoria sa ďalšie prevádzky, no budú musieť dodržiavať prísne pravidlá

Bývalý katolícky kňaz Bernard Preynat.
Zdroj: TASR

Ak ich nedodržia, musia zatvoriť.

Krízový štáb schválil v súvislosti s koronavírusom nové opatrenia. Prinášame vám kompletný zoznam, ktorý predstavil premiér Igor Matovič spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom.

"Dnes nadránom sme prijali pár prekvapivých opatrení na Ústrednom krízovom štábe. V priebehu dňa nás čakujú ďalšie o reálnej pomoci ekonomike," napísal v sobotu doobeda Matovič na Facebooku.

Prekvapením zrejme myslel otvorenie ďalších prevádzok, o ktorom sa dočítate nižšie. Možné bude iba v prípade dodržania prísnych hygienických opatrení, ktoré sa budú vzťahovať aj na doteraz otvorené prevádzky. Nové pravidlá začnú platiť od pondelka.

Nové opatrenia

- Pohotovostné lekárne zostávajú otvorené aj v nedeľu

- Veterinárne ambulancie zostávajú otvorené aj v nedeľu

- Seniori (65+) budú mať vlastné otváracie hodiny v potravinách a drogériách od 9.00 do 12.00, ako to už bolo avizované

- Štát bude "odchytávať" aj cestovateľov a ľudí, ktorí sa zo zahraničia vrátia individuálne. Doteraz sa to týkalo iba hromadných návratov.

 - výrazné sprísnenie bezpečnostného a hygienického štandardu v otvorených prevádzkach a zároveň otvorenie ďalších prevádzok

Konkrétne sprísnenia: povinné rúško, povinné dezinfekcie rúk alebo rukavice (zabezpečí prevádzka, ak chce byť otvorená), prevádzka musí zabezpečiť minimálny odstup v rade na dva metre medzi kupujúcimi a aby počet nakupujúcich v prevádzke neprekročil 1 osobu na 25 metrov štvorcových (príklad, ak má predajňa plochu 1000 metrov štvorcových, môže v nej byť 40 ľudí)

- za splnenia vyššie spomenutých opatrení môžu byť po novom otvorené: očná optika, lízingové služvy, STK a EK, servis výpočtovej a telekomunikačne techniky, služby advokátov, notárov atď., kľúčové služby, zberné dvory, galantéria a metrový textil, záhradníctvo, servis a predaj bicyklov, stavebniny, inštalačný a elektroinštalačný materiál, farby-laky a železiarstvá.

- vyššie spomenuté otvorenie nových prevádzok sa netýka obchodných domov a centier. Tam môžu naďalej zostať otvorené IBA potraviny, lekárne, drogérie a ďalšie prevádzky, ktoré mohli byť otvorené doteraz.

- nové hygienické štandardy sa týkajú všetkých prevádzok, aj tých, ktoré boli otvorené doteraz.

Reportáž pripravil René Medzihradský.

 

BRATISLAVA/Michal Lukačovič

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti