Španielsko na dva týždne zastavuje ekonomickú činnosť, ktorá "nie je nevyhnutná"

Ľudia v domácej karanténe v talianskom Miláne vyšli na balkóny.
Zdroj: TASR/Claudio Furlan/Lapresse via AP

Taliansko zvažuje predĺženie mimoriadnych opatrení, v Nemecku budú platiť minimálne do 20. apríla

Španielsko zastaví na dva týždne všetku ekonomickú aktivitu, "ktorá nie je nevyhnutná". Vláda sa tak snaží intenzívnejšie bojovať proti pandémii nového koronavírusu, ako v sobotu v televíznom prejave oznámil premiér Pedro Sánchez. Nariadenie začne platiť v pondelok 30. marca.

"Všetci pracovníci v ekonomickej oblasti, ktorých aktivita nie je nevyhnutná, musia zostať dva týždne doma," uviedol premiér, ktorého citovali tlačové agentúry AFP a AP.

Sánchez chce zastaviť cestovanie zamestnancov do firiem, ak nepatria medzi základné vo fungovaní hospodárstva. Premiér ľuďom nariadil, aby "zostali doma, akoby bol víkend".

V Španielsku už takmer dva týždne platia pravidlá, na základe ktorých sa ľudia musia zdržiavať doma a zatvorená je väčšina obchodov, ale zamestnanci mohli dosiaľ chodiť do svojich úradov a tovární, ak nemali možnosť pracovať z domu.

Najnovšie ohlásené opatrenie v Španielsku, ktoré má druhý najvyšší počet úmrtí na koronavírus na svete, nasleduje po podobnom kroku v Taliansku, ktoré má v súčasnej pandémii najvyšší počet obetí na životoch.

V Španielsku podľahlo ochoreniu COVID-19, spôsobenému koronavírusom, za posledný deň 832 ľudí a pribudlo tam viac ako 8000 nových prípadov nákazy. Celkový počet úmrtí v krajine 5690 a celkový počet infekcií 72.248. Zdravotnícke úrady však uviedli, že každodenný nárast infekcií sa zrejme spomaľuje.

Taliansko zvažuje predĺženie mimoriadnych opatrení a zavedenie príspevkov

Talianska vláda zvažuje predĺženie platnosti prísnych opatrení na spomalenie šírenia nového koronavírusu až do 18. apríla. Zákaz vychádzania a zastavenie výroby tak môžu v Taliansku trvať ďalšie dva týždne, informovala v sobotu tlačová agentúra APA s odvolaním sa na nemenované zdroje z "vládnych kruhov".

Oficiálne Taliansko do soboty zaznamenalo vyše 86.000 nakazených a vyše 9100 úmrtí, čo je celosvetovo najhoršia bilancia v rámci súčasnej koronavírusovej pandémie. Spomínané opatrenia, zavedené v prvej polovici marca, mali predbežne platiť do 3. apríla.

"Je predčasné robiť už teraz prognózy o trvaní týchto opatrení. Dúfame, že sa vrátime k normálnemu životu čo najskôr," povedal taliansky premiér Giuseppe Conte v sobotňajšom rozhovore pre denník Sole 24. "Budeme tieto opatrenia postupne obmedzovať až do ich úplného zrušenia," dodal s tým, že cieľom je zabrániť tomu, aby "doterajšie snahy vyšli navnivoč".

Predĺženie preventívnych opatrení by sa týkalo aj škôl a predškolských zariadení, ktoré boli pôvodne uzavreté takisto do 3. apríla. "Naším cieľom je to, aby sa žiaci vrátili do škôl až vtedy, keď si budeme úplne istí, že je to bezpečné. Zdravie má prednosť," povedala talianska ministerka školstva Lucia Azzolinová pre verejnoprávnu stanicu RAI.

Námestníčka talianskeho ministra hospodárstva Laura Castelliová medzitým uviedla, že vláda zvažuje zaručenie "príjmu v stave núdze" pre všetkých občanov. Zároveň sa zaoberá zjednodušením prístupu občanov k sociálnym príspevkom pre nízkopríjmové rodiny, ktoré zaviedla vlani. Podľa vyjadrenia Castelliovej pre sobotňajšie vydanie denníka La Stampa by tak občania mali zaistenú "dôstojnú sumu".

Nemecko nezmierni opatrenia proti šíreniu koronavírusu skôr ako 20. apríla

Šéf úradu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej uviedol, že opatrenia na obmedzenie šírenia nového druhu koronavírusu v krajine nebudú odvolané skôr ako 20. apríla. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

"Nehovoríme o zmierňovaní skôr ako 20. apríla. Dovtedy zostávajú všetky opatrenia v platnosti," povedal Helge Braun v rozhovore pre noviny Tagesspiegel. Starší ľudia budú podľa neho musieť dodržiavať obmedzenia pohybu a medziľudského kontaktu dlhšie než mladí ľudia.

"Všetky modely majú spoločné jedno bez ohľadu na to, ako sa rozhodneme... to, že seniori a ľudia s nedostatočnou imunitou v našej spoločnosti musia byť účinne chránení proti infekcii, pokým nebude dostupná vakcína," dodal Braun.

Kancelárka Merkelová vo štvrtok uviedla, že by bolo priskoro hovoriť o tom, kedy budú zrušené opatrenia zamerané na sociálny odstup.

Braun podľa vlastných slov podporuje podobný prístup, akým voči pandémii bojuje Južná Kórea, zahŕňajúci aj využívanie digitálneho sledovania na upozornenie ľudí, že boli v kontakte s nakazenými osobami. Poukázal na to, že Nemecko už zaviedlo rovnaké obmedzenia týkajúce sa kontaktov, pričom má vysokú mieru testovania.

Z domácej karantény sa Merkelová v sobotu prihovorila obyvateľom krajiny. Zdôraznila, že si vedomá toho, aké ťažké sú obmedzenia čase koronavírusovej krízy, ale poprosila ich o trpezlivosť.

"Nové nariadenia znížili citeľne počas niekoľkých dní verejný život pre každého na minimum. Keď dnes vidím, ako ste takmer všetci úplne zmenili svoje zvyklosti, ako sa veľká väčšina z vás skutočne zriekla nepotrebných kontaktov, chcem vám jednoducho povedať: ďakujem, z celého srdca ďakujem. V tejto fáze nemôžeme úplne zabrániť šíreniu nákazy, ale, aby bolo denne menej infikovaných, spomaliť šírenie nákazy - to môžeme a musíme v najbližšom období dokázať. Chápem, že niektorí sa už netrpezlivo pýtajú, ako dlho to má ešte trvať. Tak rýchlo ako nikdy pred tým a s takými veľkými financiami ako nikdy pred tým prijali politici opatrenia. Musím vás poprosiť, buďte trpezliví. Zatiaľ zostávajú opatrenia v platnosti. Každý z nás je časťou nášho boja proti vírusu. Každý, kto dodržiava pravidlá, môže byť teraz záchrancom života," povedala kancelárka.

RÍM, BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.