Viaceré fabriky sa prispôsobili mimoriadnej situácii, dezinfekcie vyrábajú aj liehovary

Denný objem je niekoľko tisíc litrov.

Namiesto alkoholu vyrábajú dezinfekčné roztoky. Viaceré fabriky sa prispôsobili mimoriadnej situácii a na trh začali dodávať chýbajúce prípravky. Dezinfekciu vyrábajú liehovary i farmaceutické spoločnosti.

Slovenské liehovary v Leopoldove promptne zareagovali na nedostatok čistého liehu na trhu. Výrobné linky idú na najväčší možný výkon. „Našu výrobu sme upravili tak, že sme odstavili výrobu octu , znížili výrobu liehovín a vyrábame dezinfekčný prostriedok," povedal nám generálny riaditeľ spoločnosti ST. Nicolaus Andrej Hronský.

V závode vyrobia denne 36-tisíc litrov liehu na dezinfekciu. Vozia ho do nemocníc, lekárni, výrobcom zdravotníckych pomôcok, či domovom dôchodcov.

Fabrika je dokonca schopná plniť všetky objednávky, aj keď momentálne sa im hodne nakopili. „Budeme to takto robiť podľa potrieb. Našou úlohou, ktorú sme si teraz dali je, aby sme zabezpečili čo najviac dezinfekčných prostriedkov pre potreby súčasnej situácie. V prípade, že sa nám podarí udržať kapacity v plnom chode, tak si myslím, že budeme môcť pokryť významnú časť slovenského trhu," konštatoval Hronský.

Doplnkovú výrobu už spustili aj v Imune Šarišské Michaľany, ktorá je súčasťou kritickej infraštruktúry štátu. Okrem liečiv začali vyrábať aj dezinfekčný roztok na dezinfekciu rúk a priestoru na báze etanolu.

Týždenne chcú namiešať takmer 100-tisíc litrov. Doterajšiu výrobu infúznych roztokov a koncentrátov pre dialýzu to nijako neohrozí. „ Budeme na tento účel asi musieť zobrať nejakých nových zamestnancov," tvrdí konateľ firmy Juraj Kamarás.

Päťlitrové balenia budú distribuovať do obchodov, no predávať ich budú aj cez výdajne okienko priamo pred závodom. Záujemcov nový prípravok je veľa, uprednostňovať budú nemocnice a obce s rómskou komunitou.

Reportáž spracovali Roman Ruttkay a Martin Jedinák.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

LEOPOLDOV, ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme šarišské michaľany

Dôležité udalosti