Zuzana už tretí rok bojuje s rakovinou. Pre koronavírus jej zrušili vyšetrenia aj plánovanú operáciu

Pre zníženú imunitu patria onkologickí pacienti k rizikovej skupine.

Rušia im vyšetrenia a odkladajú operácie. Koronavírus zahnal do kúta aj onkologických pacientov. Nezisková organizácia im pomáha s nákupmi aj finančne.

Zuzana Gondoľová už tretí rok bojuje s rakovinou. V tieto dni nevychádza z domu. „Aktuálna situácia zmenila aj naše fungovanie. Nechodíme z domu, nákupy realizuje manžel a všetok čas trávim doma. Ako onkopacientka vnímam situáciu náročnejšie, pretože mám zrušené všetky kontrolné vyšetrenia, vrátane plánovanej operácie," povedala nám.

Podľa onkológa Vladimíra Bellu mimoriadna situácia v súvislosti s opatreniami pre koronoavírus aj pre jeho pacientov priniesla zmenu. „Sme asi 90 percent na telefóne. Pacientov, ktorí sú objednaní, preobjednávame. Každý, ak je objednaný, by mal zavolať ošetrujúcemu lekárovi a ten povie či sa dá dať odklad alebo má prísť," vysvetlil.

Bella zároveň pacientov upokojuje. Ak im vyšetrenie odložia, nepredstavuje to pre nich riziko. Tvrdí, že keď je pacient „zdravý", nemá ťažkosti a má predchádzajúce výsledky v norme, tak mesiac - dva nejakú rolu . „Ale tí čo chodia na rádioterapiu, kde sa má operovať to sa musí urobiť ak je podozrenie. Diagnostika by sa mal robiť," dodáva.

Pre zníženú imunitu patria onkologickí pacienti k rizikovej skupine. Ak si potrebujú napr. nakúpiť je dobré, aby im pomohli blízki. Manažérka Ligy proti rakovine Petra Benczyová potvrdila, že pacientom, ktorí sa nemajú na koho obrátiť, nájdu pomoc.

Neziskovka navyše posilnila aj svoju bezplatnú telefonickú onkoporadňu. Od 18 do 19.00 h je pre pacientov k dispozícií odborníčka na verejné zdravotníctvo a onkopsychológiu. „Chcela by som odkázať, aby robili aj iné činnosti a iné aktivity a odpútavali tak pozornosť od témy korony , ktorá v nich vzbudzuje úzkosť a negatívnu náladu," konštatovala onkopsychologička Ligy proti rakovine Andrea Križanová.

Reportáž spracovala Lucia Hlaváčková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.     

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Onkologický pacient

Dôležité udalosti