Sú použité rúška biologický odpad a je potrebné s ním tak aj nakladať? Odborníci v tom majú jasno

Smrtonosná zbraň - v sobotu, 4. apríla, o 21.25!
Zdroj: TV Markíza

Názor ponúkli biológ a záchranár, ktorý bojoval s najväčšími epidémiami.

Použité rúška sú biologický odpad a je potrebné s ním tak aj zaobchádzať. Upozorňuje na to muž, ktorý už pomáhal pri epidémiách cholery, sarsu aj eboly. Šéf Medzinárodného záchranného systému je presvedčený, že použité rúška musia skončiť v spaľovni.

Podľa aktuálnych usmernení ministerstiev životného prostredia, zdravotníctva aj hygienikov je potrebné použité rúška zahadzovať medzi bežný komunálny odpad.

Argumentujú tým, že podľa najnovších poznatkov Svetovej zdravotníckej organizácie neexistujú žiadne dôkazy o prenose nákazy pri manipulácii s takýmto odpadom. A preto si vraj nevyžaduje špeciálne uskladnenie.

Skúsený záchranár z Novej Bane, ktorý už svete pomáhal bojovať s najväčšími epidémiami, má však iný názor.

„Prirodzene, ako každý biologický materiál by mal končiť v nádobe na to určenej. To znamená, mali by byť samostatne označené, tak ako máte papier, sklo a podobne," myslí si Ivan Baláži.

Súhlasí s ním aj biológ Richard Szöllös. Riziko vhadzovania použitých rúšok medzi bežný odpad je najmä v tom, že ich často vyberajú bezdomovci. Rúško je pre nich vstupenkou do obchodov či na poštu. Ľudia bez domova sa môžu dokonca o takéto rúška deliť, čím zvyšujú riziko nákazy i šírenia koronavírusu.

Ďalším problémom je, kde vziať špeciálne nádoby, do ktorých je potrebné biologický odpad vyhadzovať. Aj na to ponúkli odborníci svoj názor.

Pozrite si ho v reportáži Karola Mindáka:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Biologický odpad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.