Čína zaznamenala v nedeľu štyri nové, lokálne prípady nákazy

Silvia Kucherenko
Zdroj: TASR/AP Photo/Ng Han Guan

V Južnej Kórei sa spomaľuje šírenie koronavírusu.

V Číne zaznamenali za posledných 24 hodín v nedeľu štyri nové prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, zatiaľ čo zo zahraničia sa vrátilo 30 infikovaných osôb. Uviedla to agentúra TASS s odvolaním sa na čínsku Národnú zdravotnícku komisiu.

Podľa údajov sa od začiatku vypuknutia pandémie v Číne vyliečilo už 93 percent infikovaných, pričom len v nedeľu prepustili z nemocníc 322 ľudí. Celkovo sa tak za dva mesiace nakazilo v tejto ázijskej krajine 81.400 ľudí a oficiálna miera úmrtnosti dosiahla 4 percentá (zomrelo viac než 3.300 ľudí).

Čína nemá už takmer žiadne miestne nové prípady a absolútna väčšina ľudí, ktorí sú infikovaní priniesli vírus so sebou z iných krajín, najmä z Európy a Spojených štátov. Čína preto od 28. marca pristúpila k uzavretiu svojich hraníc pre cudzincov a čínski občania, vracajúci sa do vlasti musia podstúpiť povinnú dvojtýždňovú karanténu.

Južná Kórea: Šírenie koronavírusu sa spomaľuje

Južná Kórea potvrdila v pondelok 78 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čím celkový počet infikovaných vzrástol na 9661. Krivka šírenia koronavírusu však postupne klesá, keďže predchádzajúci deň bolo zaznamenaných nových prípadov 105, píše kórejská agentúra Jonhap.

Východoázijská krajina eviduje už 18. deň, kedy je počet nových prípadov pribúdajúcich denne okolo 100 a menej. Počet úmrtí vzrástol o šesť celkovo na 158, uvádza Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC).

Sýria potvrdila prvé úmrtie na koronavírus

Sýrske ministerstvo zdravotníctva v nedeľu potvrdilo, že žena, ktorá zomrela po tom, ako ju hospitalizovali, bola nakazená koronavírusom. Ide tak o prvé oficiálne zaznamenané úmrtie na chorobu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2 v tejto krajine, informovala agentúra Reuters.

Sýria tiež oznámila, že počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu sa zvýšil z piatich na deväť, aj keď lekári a svedkovia hovoria, že takýchto prípadov je oveľa viac.

Úrady zatajovanie popierajú a zaviedli obmedzenia pohybu pre obyvateľov a prísne opatrenia vrátane celoštátneho zákazu nočného vychádzania s cieľom spomaliť pandémiu.

Vojnou postihnutá Sýria bola poslednou krajinou Blízkeho východu, ktorá potvrdila pred týždňom nákazu novým typom koronavírusu. Panujú však obavy z rýchleho rozšírenia nákazy, pričom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že Sýria má iba obmedzenú kapacitu na to, aby takémuto šíreniu čelila.

Izrael: Koronavírus má poradkyňa Netanjahua, premiéra majú testovať

Poradkyni izraelského premiéra Benjamina Netanjahua testovaním zistili v noci na pondelok nákazu koronavírusom. Bezprostredne nebolo zrejmé, či s ňou 70-ročný Netanjahu prišiel do priameho kontaktu. Oznámili to v pondelok izraelské médiá vrátene denníkov Jerusalem Post a Times of Israel.

Netanjahu pôjde do týždňovej domácej karantény, avšak jeho úrad to následne poprel. Netanjahua by však ešte v priebehu pondelka mali testovať na koronavírus, uviedol denník Times of Israel.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva vyžaduje povinnú 14-dňovú domácu karanténu a prípadné testovanie na koronavírus pre kohokoľvek, kto sa ocitol v blízkosti infikovanej osoby. Netanjahuova poradkyňa Rivkah Paluchová sa podľa medializovaných správ minulý týždeň zúčastnila na zasadnutí

Celú záležitosť momentálne preverujú príslušné úrady, snažiace sa zistiť s kým mohla prísť infikovaná poradkyňa do kontaktu. Pozitívny test na kornavírus mal ešte pred Paluchovou jej manžel. Samotná poradkyňa uviedla, že obaja sa cítia dobre a majú len minimálne príznaky ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje.

V Izraeli momentálne evidujú vyše 4347 nakazených. Koronavírus SARS-CoV-2 si tam dosiaľ vyžiadal 15 obetí na životoch.

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.