Ministerstvo prijalo ďalšie opatrenia: Do dvojtýždennej karantény pôjde aj darovaná krv

Hotel Sonnenbichl v Nemecku
Hotel Sonnenbichl v Nemecku Zdroj: TASR

V nemocniciach leží 120 pacientov s koronavírusom.

Po vypuknutí epidémie koronavírusu klesli zásoby darovanej krvi na Slovensku o 74 percent. Napriek tomu, že nemocnice zastavili odkladné operácie, niektoré výkony musia prebiehať neustále. Týkajú sa najmä onkologických, hematologických či gynekologických pacientov. Odklad neznesú ani výkony na traumatalógii či na srdcovo-cievnych oddeleniach. Nemocnice tak stále pre pacientov potrebujú krv.

Národná transfúzna služba vydala pred týždňom výzvu, aby ľudia prišli darovať krv. Pred epidémiou chodilo priemerne za týždeň 3400 darcov, po vypuknutí epidémie číslo kleslo na 887 darcov. Týždeň po vyhlásení výzvy prišlo darovať krv 3688 darcov. Podľa generálnej riaditeľky Národnej transfúznej služby Renáty Dundovej je to dobrá správa.

V dôsledku epidémie musia prijať opatrenia na zvýšenie hygienických štandardov a darcov budú volať na darovanie v konkrétny deň a čas.

Pri vstupe do zariadenia transfúznej služby bude každému odmeraná teplota a bude si musieť vydezinfikovať ruky. Následne odpovie na tri otázky: či bol posledné tri týždne v zahraniční, či bol posledné dva týždne v kontakte s osobou zo zahraničia, alebo s osobou z karantény, alebo s osobou s respiračnými príznakmi a treťou otázkou bude, či mal darca posledné dva týždne respiračné problémy.

Ak na všetky odpovie záporne, môže prejsť k štandardnému procesu odberu krvi.

Aby sa zamedzilo hromadeniu veľkého množstva ľudí v odberných miestach, transfúzna služba vydá darcovi „časenku", teda presný dátum a čas, kedy má na odber prísť.

Krv bude zároveň ďalších 14 dní v karanténe. Dundová uviedla, že tak urobia napriek tomu, že koronavírus sa neprenáša krvou.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že momentálne máme v nemocniciach 123 pacientov s koronavírusom. Dvaja ležia na jednotke intenzívnej starostlivosti a z nich jeden dýcha pomocou ventilátora. Podľa Krajčího sa však jeho stav zlepšuje.

Dodal, že máme dostatok testov na COVID-19 a štát prijal ďalšie objednávky. Súkromné laboratóriá si zháňajú testovacie sady „po vlastnej linke".


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti