Britský expert hovorí o spomalení epidémie v krajine. Infikované môžu byť tri percentá obyvateľov

Premiér Igor Matovič.
Zdroj: TASR/AP

Testy novej protilátky proti koronavírusu sú už v záverečnom štádiu overovania.

Epidémia koronavírusu v Spojenom kráľovstve vykazuje prvé náznaky možného spomaľovania. Myslí si to expert Neil Ferguson, ktorý funguje aj ako poradca britskej vlády v boji s koronavírusom, informovala v pondelok stanica BBC.

Prísne epidemiologické opatrenia pritom v Británii platia len asi týždeň.

"Domnievame sa, že epidémia sa momentálne začína spomaľovať," uviedol v rozhlasovej relácii BBC profesor Ferguson, odborník na matematickú biológiu z univerzity Imperial College London.

Profesor hovoril o "prvých náznakoch" mierneho spomaľovania šírenia epidémie, medzi ktoré podľa neho patrí napríklad mierny pokles v dennom počte novoprijatých pacientov v nemocniciach.

Nové prípady nákazy stále pribúdajú, avšak tempo nárastu sa podľa Fergusona spomalilo. Tento trend ešte nebadať na počte úmrtí, pokles v tejto sfére sa však podľa neho zvyčajne prejavuje až s väčším odstupom.

Ferguson odhadol, že aktuálne môžu byť infikované dve až tri percentá obyvateľov Spojeného kráľovstva. Približne tretina až 40 percent z nakazených nemá žiadne príznaky. Príslušné údaje sú však podľa neho príliš nekompletné na to, aby sa podľa nich dal predpokladať ďalší vývoj epidémie.

Profesor tiež informoval o tom, že testy novej protilátky proti koronavírusu sú už v záverečnom štádiu overovania. Podľa jeho slov by mohla byť pripravená na použitie skôr v priebehu niekoľkých "dní než týždňov".

V Británii zatiaľ potvrdili 19 522 prípadov nákazy novým koronavírusom, prevažnú väčšinu z toho v Anglicku (16 482). Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Británii doposiaľ 1 235 pacientov.

Easy Jet pozastavuje všetky lety, posádky budú pomáhať v nemocniciach

Letecká spoločnosť EasyJet v dôsledku pandémie nového koronavírusu pozastavila všetky lety. Letecký prepravca sa zároveň s odbormi dohodol na platenom voľne pre všetkých členov posádok a vyzval ich, aby šli pomáhať do nemocníc, informovali v pondelok televízie BBC a CNN.

Dotknutí zamestnanci spoločnosti Easy Jet budú od 1. apríla dostávať 80 percent svojej mzdy prostredníctvom vládneho programu zachovania pracovných miest.

EasyJet spoločne s aerolinkami Virgin Atlantic taktiež požiadali svojich zamestnancov, aby sa podľa možnosti prihlásili medzi dobrovoľníkov, ktorí budú vypomáhať v provizórnych nemocniciach zriadených britskou vládou počas pandémie nového koronavírusu.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.