Austrálska technológia má určiť koronavírus presnejšie ako testy. Ponúkajú ju zadarmo

K pondelkovému poludniu nášho času celosvetovo na COVID-19 evidovali takmer 725-tisíc nakazených, viac ako 34-tisíc mŕtvych a 152-tisíc vyliečených.

Austrálska spoločnosť, pridružená k univerzite v austrálskom Sydney, vytvorila technológiu, ktorá vie presnejšie ako testovanie identifikovať nový koronavírus. Píše ABC News.

Túto umelú inteligenciu pôvodne vyvinuli na presnejšiu detekciu rakoviny prsníka. Spoločnosť však pred štyrmi týždňami začala technológiu prispôsobovať na detekciu COVID-19. Vďaka röntgenovým snímkom pľúc zistili nový koronavírus u čínskych a talianskych pacientov.

Riaditeľ spoločnosti, ktorá technológiu vyvinula, a zároveň profesor Patrick Brennan dodal, že ich vynález umožní lekárom skontrolovať výskyt COVID-19 na presnosť v reálnom čase.

Doplnil, že technológiu zadarmo ponúknu ktorémukoľvek zdravotníckemu zariadeniu vo svete, ktoré o to požiada.

Helena Frazerová z nemocnice sv. Vincenta uviedla, že táto technológia by mohla byť užitočná pri testovaní pacientov, ktorí mali negatívny test na výter z nosa alebo krku a zachytiť zmeny na pľúcach.

Profesor Brennan uviedol, že ich technológia pomôže aj laikom. „Umožní im prezerať zábery, vďaka ktorým aj sami môžu zistiť, či majú ochorenie alebo nie. Vďaka rýchlejšej diagnostike sa tak promptnejšie určí aj liečba," vysvetlil.

K pondelkovému poludniu nášho času celosvetovo na COVID-19 evidovali takmer 725-tisíc nakazených, viac ako 34-tisíc mŕtvych a 152-tisíc vyliečených. 

SYDNEY/rd
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti