Novému koronavírusu podľahla aj španielska princezná María Teresa

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Zdroj: TASR/AP

V krajine podľahlo nákaze ďalších 812 ľudí.

Španielska princezná Mária Terézia Bourbonsko-Parmská (María Teresa de Borbón-Parma) sa stala prvou obeťou koronavírusu z radov členov kráľovských rodín.

Podľa televízie CNN o tom informoval jej mladší brat, princ Sixtus Henrich Bourbonsko-Parmský (Sixto Enrique de Borbón), ktorý je známy ako karlistický pretendent na španielsky trón pod menom Henrich V.

Princezná Mária Terézia bola vzdialenou sesternicou španielskeho kráľa Filipa. Bola aj neterou a krstnou dcérou Zity Rakúskej, manželky posledného rakúskeho cisára, uhorského a českého kráľa Karola I.

Princezná María Teresa zomrela 26. marca v Paríži vo veku 86 rokov. V piatok sa za ňu v Madride uskutočnila pohrebná omša. Pohreb sa uskutoční vo francúzskej metropole v úzkom rodinnom kruhu.

Počet prípadov úmrtia na nákazu stúpol o 812

Počet prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol v Španielsku za 24 hodín o 812. Nákaze doposiaľ v tejto krajine podľahlo celkovo 7 340 ľudí. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na miestne ministerstvo zdravotníctva.

Ide o prvý pokles v počte úmrtí za 24 hodín od štvrtka. Španielsko má druhý najvyšší počet obetí na ochorenie COVID-19 spôsobené týmto koronavírusom po Taliansku, kde mu podľahlo najmenej 10 779 ľudí. V nedeľu hlásili zo Španielska 838 úmrtí.

V tejto krajine zaznamenali doteraz 85 195 prípadov nákazy koronavírusom, čím Španielsko predbehla Čínu, kde evidujú podľa bilancie AFP 81 470 prípadov nákazy. Viac osôb infikovaných koronavírusom majú už len v USA (143 025) a v Taliansku (97 689).

Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu v televíznom prejave oznámil, že krajina v rámci boja proti pandémii na dva týždne zastaví všetku ekonomickú aktivitu, "ktorá nie je nevyhnutná".

"Všetci pracovníci v ekonomickej oblasti, ktorých aktivita nie je nevyhnutná, musia zostať dva týždne doma," uviedol premiér, ktorý chce zastaviť cestovanie zamestnancov do firiem, ak nepatria medzi základné pri fungovaní hospodárstva. Nariadenie platí od pondelka 30. marca do 9. apríla.

V Španielsku už takmer dva týždne platia pravidlá, na základe ktorých sa ľudia musia zdržiavať doma, a zatvorená je väčšina obchodov, ale zamestnanci mohli dosiaľ chodiť do svojich úradov a závodov, ak nemali možnosť pracovať z domu.

Nakazených je vyše 12 000 zdravotníkov vrátane šéfa krízového štábu

Na nový koronavírus bol pozitívne testovaný aj Fernando Simón, ktorý počas epidémie v Španielsku vedie vládne koordinačné centrum pre zdravotné výstrahy a núdzové situácie a je v pravidelnom kontakte s premiérom Pedrom Sánchezom. Na tlačovej konferencii v Madride o tom v pondelok informovala María José Sierraová, ktorá ho na tomto poste vystriedala.

Podľa Sierraovej je novým koronavírusom v Španielsku preukázateľne nakazených 12 298 zdravotníkov. Tiež uviedla, že od zavedenia opatrení, ktorými sa výrazne obmedzili sociálne kontakty ľudí, sa trend nárastu počtu nakazených zmiernil: momentálne je denne zaznamenaný v priemere 12-percentný rast, zatiaľ čo pred 25. marcom to bolo približne 20 percent.

MADRID/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti