Advokáti už môžu poskytovať služby v kanceláriách. Bez rúška sa s nimi neporadíte

Pacient infikovaný koronavírusom COVID-19 je nakladaný do francúzskeho vojenského vrtuľníka.
Zdroj: TV Markíza

Pokiaľ ide o úkony na polícii, ochranné prostriedky by mal pre advokátov zabezpečiť policajný zbor.

Advokáti môžu od pondelka poskytovať služby vo svojich kanceláriách. Platia v nich však prísne podmienky. Právnici musia chrániť nielen seba, ale aj klientov.

Vstúpiť k nim môžete len s rúškom či šatkou. A aj pri vchode mali byť dezinfekčné gély alebo jednorazové rukavice. Medzi právnikom a klientom zase odstup minimálne dva metre. Nie všetci advokáti však k dnešnému dňu ochranné prostriedky zohnali. Stavovská organizácia im vie pomôcť.

"V prvom rade advokácia je slobodné povolanie a podnikanie, takže by si ich mali zabezpečiť sami. Pravdaže sa snažíme im to uľahčiť aj my. Vládu sme požiadali, aby nám dodali ochranné pomôcky pre advokátov. Vyčíslili sme to na 20-tisíc ochranných pomôcok, ktoré by nám dali dodať, ale zatiaľ ich ešte nemáme," uviedla Alexandra Donevová, hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory.

Advokáti zháňajú rúška, dezinfekčné gély i rukavice. Ak dezinfekciu nemajú, stačí prístup k tečúcej vode a mydlu.

Nikto ich nemôže nútiť mať otvorené. Môžu využiť ísť na dovolenku, OČR alebo fungovať čisto elektronicky.

Právnici však chodia aj mimo kancelárie - napríklad na výsluchy. Lehoty v trestnom konaní zmrazené nie sú, a tak fungujú v prísnych hygienických podmienkach. Podľa našich informácií vyšetrovatelia už do predvolania píšu, že právnici či obvinení majú prísť s ochrannými pomôckami. Ak nie, vedia ich poskytnúť.

Pokiaľ ide o úkony na polícii, ochranné prostriedky by mal pre advokátov zabezpečiť policajný zbor.

Za súčasného stavu sa však vykonávajú len nevyhnutné úkony v režime, akým je ochrana s rúškom na tvári a primeraný odstup policajta a ostatných účastníkov úkonu.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti