Vláda sľúbila vyšší počet testovaní, no realita vyzerá inak. Odberových miest je zatiaľ málo

Zmenu máme podľa premiéra Matoviča výrazne pocítiť už tento týždeň.

Sľubovali vyšší počet testovaní, no realita v skutočnosti vyzerá úplne inak. Množstvo odberov počas víkendu výrazne kleslo. Počas soboty a nedele ich urobili dokopy necelú tisícku. Premiér Matovič pritom ešte minulý týždeň avizoval ich rapídny nárast.

Ešte minulý týždeň sme analyzovali každý deň iba okolo dvesto až tristo vzoriek na koronavírus. Igor Matovič však v strede týždňa ohlásil novú stratégiu. Testovanie chce zvýšiť na maximum kapacít, teda až štyritisíc testov denne. V počte testov na počet obyvateľov sme totiž boli na konci európskych štatistík.

Tam, kde sa málo testuje, logicky výrazne nepribúda ani počet nakazených. Kedy presne sa začne masívne testovať, premiér nepovedal. Zmenu však máme podľa neho výrazne pocítiť už tento týždeň.

Zatiaľ to vyzerá presne opačne. Netestujeme viac, ale naopak menej. Kým minulý piatok sme otestovali takmer tisíc ľudí, v nedeľu to bolo iba necelých štyristo. Minister zdravotníctva vysvetľuje pokles aj tým, že minulý týždeň vo veľkom testovali ľudí v karanténe v zariadeniach ministerstva vnútra.

Odberových miest je zatiaľ málo. A práve na jednom z odberových miest sa v pondelok bol s kamerou pozrieť reportér TV Markíza. Na bratislavských Kramároch čakalo poobede na výtery asi tridsať ľudí. To je asi štvornásobne viac, ako tam bolo pred desiatimi dňami. Testujú aj súkromníci. Na Trnavskom mýte v pondelok odobrali vzorky päťdesiatim lekárom a zdravotníckym pracovníkom.

Už čoskoro by mohli viac testovať aj ľudí, ktorí sú v takzvanej prvej línii. Nejde len o lekárov, ale napríklad aj o predavačov v obchodoch. Špeciálne kontajnery by už o pár dní mali stáť pred každou nemocnicou. Zatiaľ sú na Slovensku štyri odberové miesta.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti