Koronavírus vo svete: USA predĺžia zákaz vstupu do krajiny pre Európanov

Virus (2).jpg
Zdroj: TASR/AP

Vo všetkých prípadoch išlo o staršie osoby s inými zdravotnými problémami.

Americký prezident Donald Trump v pondelok avizoval, že Spojené štáty plánujú predĺžiť zákaz vstupu do krajiny pre ľudí prichádzajúcich z Európy. Toto opatrenie je v USA v platnosti od 13. marca na dobu 30 dní. Informoval o tom nemecký denník Die Welt.

Tieto opatrenia zostanú v platnosti a môžu sa ešte sprísniť, povedal Trump v pondelok v záhrade Bieleho domu. Cieľom tohto kroku je obmedziť ďalšie šírenie koronavírusu. "Je veľmi dôležité mať hranice," povedal americký prezident.

Ako poznamenal Die Welt, nie je pritom jasné, dokedy by mal zákaz vstupu do krajiny pre Európanov po novom platiť. Trump v nedeľu oznámil, že reštriktívne opatrenia na boj proti koronavírusovej epidémii v USA by mali byť predĺžené do konca apríla.

Ľudia z krajín Schengenského priestoru, Británie a Írska majú zakázaný vstup do USA približne od polovice marca. Výnimka platí pre amerických občanov, určitých diplomatov a Európanov, ktorí disponujú takzvanou zelenou kartou, a majú teda v USA vystavené dlhodobé pracovné povolenie. Platí to aj pre ich rodinných príslušníkov.

Situácia v Rusku

Nový koronavírus SARS-CoV-2 si v Moskve v pondelok vyžiadal životy štyroch pacientov. Vo všetkých prípadoch išlo o staršie osoby s inými zdravotnými problémami. S odvolaním sa na informácie moskovskej pracovnej skupiny pre boj s koronavírusom o tom informovala agentúra TASS.

"Štyria pacienti so zápalom pľúc a pozitívnymi testami na koronavírus zomreli. Boli vo veku od 76 do 86 rokov", uviedla pracovná skupina s tým, že obete trpeli aj na ochorenia srdca, pyelonefritídu, astmu a mozgovú ischémiu. Dvaja pacienti mali aj cukrovku a dvaja boli napojení na ventilátoroch. "Ešte raz zdôrazňujeme potrebu dodržiavať v Moskve režim samoizolácie," uviedla v tejto súvislosti pracovná skupina.

Ochorenie COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2, si v Moskve vyžiadalo celkovo už 11 obetí na životoch.

Obyvatelia Moskovskej oblasti majú od pondelka povolené opustiť svoje domovy len zo zdravotných dôvodov a v prípade cesty do práce a návšteve obchodov s potravinami a lekární. Na území ruskej metropoly zaznamenali do nedele už vyše 1000 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

V Iráne pribudlo za posledný deň 141 úmrtí na koronavírus

V Iráne zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 141 úmrtí, ku ktorým došlo v dôsledku nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2. S odvolaním sa na utorňajšie údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra AFP.

Počet obetí nákazy sa tak v krajine celkovo zvýšil na aktuálnych 2898. Irán naďalej v súvislosti s koronavírusom zostáva jedným z najzasiahnutejších štátov na svete.

V krajine podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva zaznamenali za ostatných 24 hodín aj 3111 nových prípadov nákazy. Celkovo sa tak v Iráne nakazilo 44 606 ľudí.

Hovorca iránskeho ministerstva zdravotníctva Kijánúš Džahánpúr uviedol, že spomedzi hospitalizovaných osôb je 3703 v kritickom stave. Podľa jeho slov sa zároveň dosiaľ z choroby COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, vyliečilo 14 656 ľudí.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.