Nečakaný zvrat v Japonsku. Prípadov rekordne pribúda

Experti sa obávajú, že kvôli slabému testovaniu bude výbuch epidémie v krajine ničivý.

Japonsko bolo dávané za príklad krajiny, ktorá aj bez drastických opatrení a rozsiahleho testovania dokázala hrozbu rozsiahlej epidémie Covid-19 odvrátiť. Teraz sa zdá, že radosť bola predčasná. Denný prírastok v počte ľudí nakazených koronavírusom presiahol v Japonsku cez víkend stovku, informujú novinky.cz.

"Japonsko sa zatiaľ drží len tak tak. Sme v kritickom štádiu. Je potrebné, aby sme boli pripravení na dlhý boj," priznal premiér Šinzó Abe. Ten prisľúbil bezprecedentné opatrenia na podporu ekonomiky, zatiaľ však stále nevyhlásil núdzový stav v krajine.

Chorých pritom pribúda, hlavne v Tokiu a tiež v stredisku pre telesne postihnutých v prefektúre Čiba.

Aj keď školy sú už zatvorené a veľké športové aj kultúrne podujatia zrušené, verejné priestory aj doprava vo väčšine krajiny nepodliehajú žiadnym povinným reštrikciám.

Japonsko zatiaľ plánuje sprísniť kontroly na hraniciach. Niektorí experti sa domnievajú, že Japoncom stačí dodržiavať kultúrne zvyklosti, ako je klaňanie miesto podávania rúk, rozšírené využívanie ochranných masiek a časté umývanie rúk.

Iní si myslia, že kvôli slabému testovaniu bude výbuch epidémie v prestarnutom Japonsku ničivý. V krajine bolo v pondelok 1900 nakazených a 56 mŕtvych.

V Číne je 48 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, všetky sú dovezené

V Číne pribudlo 48 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a ďalších päť úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú tento vírus spôsobuje. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v utorok Národnou zdravotníckou komisiou.

Všetky nové prípady infekcie sú "dovezené", to znamená, že pozitívne testované boli osoby, ktoré sa vrátili do Číny zo zahraničia. Čína preto od 28. marca pristúpila k uzavretiu svojich hraníc pre cudzincov a čínski občania, vracajúci sa do vlasti, musia podstúpiť povinnú dvojtýždňovú karanténu.

Od vypuknutia pandémie koncom decembra 2019 zomrelo v pevninskej Číne na nový koronavírus 3305 ľudí. Novým koronavírusom sa podľa oficiálnych štatistík nakazilo 81.510 osôb a viac ako 76.000 sa ich vyliečilo.

TOKIO/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.