Internetom koluje mapa s nakazenými koronavírusom. Šikovnejší si zistia, či nie je chorý ich sused

Tk utorok nove pripady_tvnoviny.mp4
Zdroj: googlemaps.com

Dáta z mapy sú síce anonymné, ale v prípade malých obcí by pacienta pokojne vedeli identifikovať známi alebo susedia.

Na sociálnych sieťach a internete koluje odkaz na mapu, ktorá má zobrazovať informácie o ľuďoch nakazených koronavírusom. Z nej si jednoducho viete preveriť, či niekto vo vašej blízkosti alebo sused nebol nakazený. Informácie unikli z Národného centra zdravotníckych informácií.

Mapa napríklad ukazuje pacienta 1, je to 52-ročný muž z Kostolišťa. Muža nakazil jeho syn, ktorý sa vrátil z karnevalu v Benátkach. Na koronavírus bola pozitívne testovaná aj jeho 52-ročná manželka a 20-ročný syn.

Dáta z mapy sú síce anonymné, ale v prípade malých obcí, by pacienta pokojne vedeli identifikovať známi alebo susedia. V mape sú zaznamenané aj údaje ako vek pacienta, pohlavie, dátum testovania či ulica, na ktorej býva, ale bez popisného čísla, ktoré by presne identifikovalo jeho bydlisko.

Národné centrum zdravotníckych informácií únik vysvetľuje tým, že prístup bol určený najmä úradom, ktoré tieto informácie potrebujú. Po zistení, že sa k nim dostala aj verejnosť, úrad prístup pre verejnosť obmedzil.

Obmedzenie však prišlo až po tom, ako si niekto stiahol štátne údaje o nakazených aj s vekom a ulicou a vytvoril z nich mapu, ktorá je najdetailnejšia v Bratislave. Na túto mapu a ani na údaje zozbierané do 30. marca tak štát už nebude mať dosah.


Premiér to za únik informácií nepovažuje

„Nie sú to presné adresy, je tam napísaná len ulica. Toto nemá nič s mobilmi ani s tým, o čom sa predkladal zákon," uviedol pre pravdu.sk premiér Igor Matovič s tým, že ide o iniciatívu Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý podľa jeho slov má k dispozícií pri každom testovanom adresu jeho bydliska.

Podľa premiéra netreba túto mapu pripisovať k zákonu, ktorý má sledovať ľudí, u ktorých bol potvrdený koronavírus. „Nemá to nič spoločné. Nie sú tam presné adresy. Na danej ulici môže bývať aj dvetisíc ľudí. Toto by som za únik informácií nepokladal," doplnil.

Pripomenul, že pri pozitívne testovaných je známe, z akých miest a obcí pochádzajú a preto nevidí problém v tom, že bude známe napríklad, z ktorej časti Bratislavy pacienti pochádzajú.

„Je to otázne. Nebol by som za to, aby sa presné adresy zverejňovali, ale pre verejný záujem je dobré, aby sa karantény neporušovali a takto by to mohlo byť kontrolované," dodal Matovič.

K téme sa Igor Matovič vyjadril aj na utorkovom brífingu:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mapa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.