Patríme k špici v najpozitívnejšej štatistike. Odborník zhodnotil, prečo dobre zvládame epidémiu

Neverejná omša, ktorú slúžili v Kostole sv. Štefana v Piešťanoch. Veriaci ju mohli sledovať v priamom prenose cez sociálnu sieť.
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Podľa analytikov nás to najhoršie ešte len čaká.

Slovensko už od začiatku marca bojuje s koronavírusom. Pre celú krajinu platia prísne opatrenia, ktoré aj väčšina ľudí disciplinovane dodržuje. Momentálne patríme medzi krajiny, a to je ich minimum, ktoré aj pri stovkách infikovaných stále majú len promile úmrtí.

„Zatiaľ to vyzerá tak, že sme sa úspešne prikrčili v zákopoch, a kým nám nad hlavou lietajú guľky, pandémiu zvládame v porovnaní s inými krajinami veľmi dobre," myslí si šéf Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáš Szalay.

Štát, ale hlavne samosprávy prijali opatrenia hneď pri prvom potvrdenom infikovanom na našom území. Týkalo sa to okresu Malacky a Bratislavského samosprávneho kraja. Následne sa pridalo aj samotné hlavné mesto.

„Myslím si, že Juraj Droba v spolupráci s primátorom a starostami odštartoval prvú vlnu zásadných reštriktívnych opatrení, keď na to bolo potrebná aj guráž. Vďaka nemu sme zareagovali včas a zdá sa, že to bolo kľúčové," ozrejmil Szalay.

Doposiaľ sa oficiálne potvrdilo takmer 340 prípadov, z toho sa nemocnice musia postarať o vyše 120 ľudí. Dvaja pacienti momentálne ležia na jednotke intenzívnej starostlivosti. Podľa odborníka zabral aj strach z nášho zdravotníctva, preto dodržujú predpísané opatrenia.

„Sociálna izolácia pomohla výrazne spomaliť šírenie vírusu a zatiaľ nie sme nútení testovať schopnosti slovenského zdravotníctva vyrovnať sa s návalom pacientov v kritickom stave. Predstavu, ako by to dopadlo, má asi každý, preto radšej nosíme rúška," vysvetlil Szalay.

Analytici, ale aj politici hovoria, že to najhoršie nás ešte len čaká v najbližších týždňoch až mesiacoch.

„Opatrenia, ktoré boli prijaté pre zastavenie šírenia ochorenia COVID-19, sa javia ako účinné. Ak ich bude Slovensko vedieť dlhšie dodržiavať, mohlo by sa zaradiť medzi päť krajín, ktoré najlepšie zvládli pandémiu nového koronavírusu," uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana. Viac sa dočítate TU .

Podľa vládneho analytika sa tak môže Slovensko vyhnúť scenárom, aké sa ukázali v Taliansku, Španielsku či v americkom štáte New York. Vrchol epidémie by na Slovensku mohol byť približne v polovici júla. Podľa Smatanu je však potrebné zvýšiť kapacitu nemocníc a prísne dodržiavať opatrenia približne tri až štyri mesiace.

Otázkou preto je, či je naše zdravotníctvo pripravené na ešte väčší nápor.

„Nie, pripravení na to nie sme. Nemocnice sa snažia, ale je to čistá improvizácia. Ak toto prežijeme, tak jedno z poučení bude, že musíme takéto situácie trénovať. Dôsledne, nie len tak formálne, pro forma, pre razítko na nejaký povinný formulár, ako býva na Slovensku zvykom," uzavrel Szalay.


Upozornenie: Tomáš Szalay je do 31. marca aj zamestnancom BSK. Vyhlásil však, že s rozhodnutím Juraja Drobu spred troch týždňov nemá nič spoločné.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti