VIDEO: Pacienti s COVID-19 môžu prísť o čuch a chuť. Pri zistení stál aj slovenský lekár

Pavol Šurda porozprával viac v Mimoriadnej relácii.

Nielen zvýšená horúčka, kašeľ či bolesti svalov. Medzi príznaky ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, patrí podľa výskumu odborníkov aj strata čuchu a chuti.

Uvádzajú to lekári londýnskej nemocnice Guy's Hospital, medzi ktorých patrí aj slovenský chirurg, ušno-nosno-krčný lekár Pavol Šurda.

Ako tvrdí, spočiatku sa so spolupracovníkmi zhovárali s kolegom z Talianska, ktorý pôsobí v postihnutej oblasti krajiny.

Ten na sebe spolu s ďalšími kolegami pozoroval stratu čuchu a následne boli všetci testovaní pozitívne na COVID-19.

Prvá oficiálna správa z Južnej Kórey podľa slov Šurdu ukázala, že 15 percent pacientov s týmto ochorením trpí stratou čuchu.

Pri zisťovaní lekárom pomohol aj Google. Na miestach, kde pribúdali nakazení aj obete koronavírusu, si ľudia čoraz viac vyhľadávali na internete práve tieto príznaky.

Snahou tímu, v ktorom je aj slovenský odborník, je oficiálne zaradiť stratu čuchu a chuti medzi základné symptómy COVID-19, ktoré vedú k testovaniu a prísnej karanténe. Inak existuje riziko, že skrytí nosiči budú ochorenie naďalej roznášať. Austrália či Francúzsko už toto opatrenie prijali.

Detaily porozprával Pavol Šurda v rozhovore s Gabrielou Kajtárovou v Mimoriadnej relácii televízie Markíza. Pozrite si ho:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti