Symboly nádeje pre Taliansko: Po dlhom boji pokorili koronavírus chlapček a žena (102)

Príbehy sú o to emotívnejšie, že dvojica s vírusom bojovala niekoľko týždňov.

Taliansko, novým koronavírusom jedna z najviac postihnutých krajín sveta, má nové symboly nádeje, že sa zlá situácia už čoskoro obráti a všetko skončí šťastne.

Z ochorenia SARS-CoV-2 sa totiž na severe krajiny, najviac zasiahnutej oblasti, vyliečili osoby, ktoré patria medzi diametrálne odlišné vekové skupiny.

Sú nimi len šesťmesačný chlapček Leonardo a 102-ročná Italica Grondonaová. Príbehy sú o to emotívnejšie, že dvojica s vírusom bojovala dlhší čas.

Leonardo strávil v nemocnici v meste Corbetta v regióne Lombardsko až 50 dní, po ktorých sa dočkal návratu domov. Niet preto divu, že si vyslúžil prezývku „nádherný symbol nádeje.

Jeho rodičia tvrdia, že ani na sekundu nemysleli na to, že by tento boj vzdali, hoci obavy, pochopiteľne, boli. „Veľmi som sa bála, najmä v noci. Neprajem to žiadnej matke," povedala mama malého bojovníka, ktorá vyslovila veľkú vďaku zdravotníkom.

TIP: Prečo koronavírus decimuje najmä sever Talianska? Vedci jasne pomenovali príčinu

Necelé tri týždne si vyžiadala hospitalizácia 102-ročnej pani Grondonaovej v nemocnici v Janove. U nej sa symptómy COVID-19 začali prejavovať na začiatku marca, dokonca mala aj miernu zástavu srdca.

Lekársky personál ju po prekonaní tohto ochorenia, ktorého úmrtnosť sa v Taliansku vekovo pohybuje v priemere na úrovni 78 rokov, pomenoval „nesmrteľnou".

Žena, ktorá sa podľa slov doktorky Very Sicbaldiovej vyliečila „len s malým pričinením odborníkov", je vraj prvou pacientkou janovskej nemocnice, ktorá v roku 1918, teda približne vo veku, v akom je malý Leonardo, prežila pandémiu španielskej chrípky. Tá si v minulom storočí vyžiadala okolo 50 miliónov mŕtvych.

Starenku prepustili domov 26. marca a momentálne je v domácej starostlivosti. Nakoľko jej syn už dávnejšie zomrel, stará sa o ňu synovec Renato Villa.

„Čo je jej tajomstvom prežitia tohto vírusu? Neviem, ale je samou sebou, nezávislou ženou. Miluje život, tanec a hudbu, obzvlášť Freddyho Mercuryho," dodal na odľahčenie.

K utorkovému ránu v Taliansku evidujú takmer 102-tisíc nakazeným novým koronavírusom, takmer 11 600 obetí a viac ako 14 600 vyliečených.

RÍM/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti