Mnoho ľudí začína mať pre antibakteriálne mydlá problémy s pokožkou. Tu sú rady, čo robiť

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Aj napriek problémom s kožou, treba všetky vládne opatrenia rešpektovať.

Koronavírus priniesol do našich životov mnoho výrazných zmien. Jednou z nich sú aj prísnejšie hygienické návyky. Dôkazom je obrovský dopyt po rôznych dezinfekčných prípravkoch, ktorých je nedostatok už od prvého potvrdeného prípadu na našom území.

Po týždňoch častého používania sa však začínajú prejavovať negatívne dôsledky. Dermatológovia už hlásia rapídny nárast problémov s pokožkou.

„Dalo by sa povedať, že za posledné tri týždne pozorujeme zvláštny úkaz, že množstvo ľudí trpí podráždenou kožou na rukách. Nejde len o pacientov v ambulanciách, ale pozorujem to aj medzi rodinou, priateľmi a známymi, ale aj v kolektíve na pracovisku. Dalo by sa povedať, že každý druhý až tretí človek má tento problém," uviedla dermatologička Edita Kaiserová.

Antibakteriálne mydlá totiž nepôsobia ako bežné, ktoré sme používali doteraz. Sú oveľa agresívnejšie.

„A nejde len o antibakteriálne mydlá, ale aj prostriedky v podobe gélu alebo roztoku, ktoré obsahujú viac ako 60 percent alkoholu. Vysušuje, vedie k začervenaniu, štípaniu, páleniu a svrbeniu," ozrejmila Kaiserová.

Horšie je, že takéto dočasné problémy môžu prejsť aj do dlhodobých.

„Nazvala by som to iritačná dermatitída, čiže reakcia kože z podráždenia, ktorá môže prejsť až do kontaktného ekzému. Trpia ňou všetci, čo majú pokožku suchú, podráždenú, mierne začervenanú a drsnú. Niekedy sa vytvoria aj drobné praskliny a v prípade ekzematizácie sú tam pupáčiky alebo pľuzgieriky," povedala Kaiserová.

Krém je najlepšia ochrana

Čo teda robiť, aby sme dodržali prísnejšie hygienické opatrenia, ale nezničili si pri tom svoju pokožku? Odpoveďou je častejšie si natieranie rúk krémom.

„Pokiaľ je to možné a nepracujeme na chirurgickej sále alebo v priamom kontakte na infekčných oddeleniach s pacientmi, kde sú veľmi prísne hygienické normy a pracujeme len z domu alebo v kancelárii, nie je problém si dať po umytí rúk ochranný krém. Tie krémy na denné použitie by nemali byť veľmi mastné, mali by sa rýchlo vstrebať, aby sme mohli pokračovať v činnosti. V lekárni je široký výber takýchto krémov. Na noc môžeme používať výživnejšie a mastnejšie krémy s pantenolom. Určite by nemali obsahovať parfum," poradila doktorka.

Jedným z opatrení, ktoré vláda schválila, je aj povinná dezinfekcia rúk pri vstupe do predajne. Aj napriek problémom s pokožkou toto nariadenie určite rešpektujte.

„Je to, samozrejme, potrebné dodržiavať a ak máte citlivú pokožku, hneď ako prídete domov, zmyte si to pod tečúcou vodou, vysušte dosucha a ruky nakrémujte. Keď dermatitída neustupuje po bežných krémoch, človek mal by vyhľadať dermatológa, ktorý mu to na pár dní ošetrí lokálnymi kortikoidmi," uzavrela Kaiserová.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti