Štát aj súkromníci spúšťajú nové odberové stanice

Okrem väčšieho množstva odberových miest by mohli testovanie urýchliť aj menej prísne podmienky.

Od Bratislavy až po Humenné. Už v najbližších hodinách vzniknú po celom Slovensku nové odberové miesta. Nebuduje ich iba štát, ale aj štyria súkromníci. Premiér Matovič aj preto odhaduje, že počty testovaní sa konečne dramaticky zvýšia.

Kým vláda Petra Pellegriniho testovala denne maximálne tristo ľudí, Igor Matovič chce toto číslo zdesaťnásobiť.

Premiér odhadoval, že masívne testovanie sa rozbehne už počas tohto týždňa. Zatiaľ sa však počty odberov výrazne nezvyšujú. Namiesto sľubovaných tritisíc ich v pondelok urobili iba 688.

Štát mal totiž doteraz iba štyri odberové miesta pred nemocnicami. Minister zdravotníctva sľubuje, že už čoskoro pribudnú ďalšie. Stáť by mali pred každou väčšou nemocnicou.

Vláda sľúbila vyšší počet testovaní, no realita vyzerá inak

Pozadu však nie sú ani súkromné laboratóriá. Štyri firmy postupne rozbiehajú svoje vlastné odberové miesta. Medirex už má dve - v Malackách a v Košiciach. V stredu spustia ďalšie dve v Bratislave a v Nitre.

Klinická biochémia pridá ďalšie štyri stanice. Spustiť ich plánuje najneskôr začiatkom budúceho týždňa. No a spoločnosť Alpha medical už má odberové miesto v Bratislave na Trnavskom mýte. Do konca týždňa majú v pláne dokončiť ďalších päť takýchto miest.

Súkromníci tak sieť odberov posilnia možno výraznejšie ako samotný štát. Logicky tak výrazne vzrastie aj počet testovaní. Iba Medirex ich vie v súčasnosti urobiť asi 350 denne. Budúci týždeň to už má byť osemsto a neskôr až 1500.

Okrem väčšieho množstva odberových miest by mohli testovanie urýchliť aj menej prísne podmienky. Výtery už totiž nebudú robiť iba najťažším prípadom.

To, či sa na tritisíc odberov denne dostaneme už koncom tohto týždňa, však stále jasné nie je. Premiér už radšej sľuby nedáva.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti