Noste rúška ďalej! Výroky WHO sú politicky motivované, tvrdí český epidemiológ

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Česku sa zvýšil na 3308.

Počet potvrdených prípadov nákazy novým typom koronavírusu v Česku sa zvýšil na 3308. V priebehu utorka pribudlo 307 nových prípadov. S odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva o tom informoval spravodajský portál iDNES.cz.

Denný nárast sa tak opäť priblížil k desiatim percentám, v predchádzajúcich dvoch dňoch sa pohyboval pod touto hranicou.

Ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, dosiaľ v Česku podľahlo 31 pacientov. Vyliečilo sa 45 ľudí.

V Česku sa podľa údajov hygienických staníc nakazilo 83 percent chorých komunitným prenosom. Zvyšok sa nakazil v zahraničí, a to najmä v Rakúsku a Taliansku. Väčšinu nakazených stále tvoria muži, no ich podiel sa znížil. Najviac ľudí s chorobou COVID-19, ktorí tvoria približne pätinu nakazených, je aktuálne vo veku 45 až 54 rokov.

Noste rúška ďalej. Niektoré výroky WHO sú politicky motivované, tvrdí Prymula

Námestník českého ministra zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula nesúhlasí s pondelkovým vyjadrením Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že nosenie rúšok v období šírenia nového koronavírusu nemá zmysel a neodporúča sa. Niektoré vyhlásenia WHO sú podľa Prymulu politicky motivované. V utorok večer o tom na svojej webovej stránke informovala Česká televízia (ČT).

Prymula povedal, že WHO chce, aby ochranné prostriedky dominantne zostali pre zdravotníkov.

Pripomenul tiež, že ľudia v Česku nosia rúška nie pre vlastnú ochranu, ale na ochranu svojho okolia. Odporúčania WHO sa podľa neho na túto situáciu nevzťahujú.

"Svetová zdravotnícka organizácia vydáva celý rad vyhlásení, ktoré sú možno trochu politicky motivované. Snaží sa, aby tieto ochranné prostriedky dominantne zostali pre zdravotníkov," zdôraznil Prymula.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti