Koronavírus vo svete: V Taliansku zomrelo za deň 727 ľudí, v Česku už dokopy 39

COVID-19 spôsobil najhoršiu globálnu krízu od druhej svetovej vojny.

V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom za posledných 24 hodín ďalších 727 ľudí. Informoval o tom v stredu spravodajský kanál Rai News 24 s odvolaním sa na predstaviteľov Úradu pre civilnú ochranu.

Počet obetí v Taliansku sa tak zvýšil na 13.155. Zo súčasných 80.572 infikovaných ľudí je 28.403 hospitalizovaných so symptómami, 4035 v intenzívnej starostlivosti a 48.134 v domácej izolácii, informoval kanál Rai News 24 na svojej internetovej stránke.
Podľa agentúry DPA celkový počet infikovaných osôb vrátane uzdravených a zosnulých dosiahol v Taliansku 110.574.

Vo Francúzsku podľahlo koronavírusu ďalších 509 ľudí

Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 509 ľudí. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na úrady.

Ide o najvyšší denný počet úmrtí vo Francúzsku na chorobu COVID-19 vyvolanú novým koronavírusom SARS-CoV-2. Celkovo nákaze v krajine podľahlo 4032 ľudí.

Vo Francúzsku je momentálne v dôsledku koronavírusu hospitalizovaných 24.639 ľudí, pričom 6017 je umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Do počtu úmrtí sú vo Francúzsku zahrnuté len osoby, ktoré ochoreniu spôsobenému koronavírusom podľahli v nemocničných zariadeniach.

V Česku pribudlo osem obetí

Na 39 mŕtvych stúpol v stredu počet ľudí, ktorí v ČR podľahli nákaze COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom. Nakazených je 3508 osôb. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

COVID-19 spôsobil najhoršiu globálnu krízu od druhej svetovej vojny

Pandémia koronavírusu je najhoršou celosvetovou krízou od druhej svetovej vojny, vyhlásil v utorok generálny tajomník OSN António Guterres. Zároveň vyjadril obavy, že pandémia môže vyvolať konflikty po celej zemeguli.

Guterres uviedol, že rozsiahlu krízu zapríčiňuje "ochorenie, ktoré predstavuje hrozbu pre každého na svete..., a prispievajú k nej aj ekonomické dopady, ktoré vyvolajú recesiu, aká pravdepodobne nebude mať obdobu v celej nedávnej minulosti".

"Kombinácia oboch faktov a riziko, že to zvýši nestabilitu, zhorší nepokoje a vyostrí konflikty, to všetko spolu v nás vyvoláva presvedčenie, že ide o najťažšiu krízu, akej čelíme od druhej svetovej vojny," povedal novinárom šéf OSN, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Organizácia Spojených národov (OSN) so sídlom v New Yorku bola založená na konci vojny v roku 1945 a má 193 členských štátov.

"Dôraznejšia a účinnejšia reakcia (na krízu)... je možná jedine vtedy, ak budeme súdržní, ak sa všetci zjednotíme a zabudneme na politické hry a pochopíme, že v stávke je osud ľudstva," dodal Guterres.

Ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom zabilo vo svete celkovo vyše 40 000 ľudí a spôsobuje ničivé ekonomické škody.

"Pomaly sa hýbeme správnym smerom, ale musíme zrýchliť a musíme urobiť viac, ak chceme vírus poraziť," dodal Guterres.

OSN vytvorila v utorok nový fond na pomoc rozvojovým krajinám, čo sa podarilo po minulotýždňovej výzve, aby darcovia venovali financie chudobným a konfliktom trpiacim krajinám.

Guterres tiež varoval, že nákaza koronavírusom sa môže z chudobných krajín, predovšetkým afrických, vrátiť a znova zasiahnuť bohaté štáty a že môžu zomrieť milióny ľudí.

USA: V New Yorku podľahlo koronavírusu už viac ako 1000 ľudí

Počet úmrtí v dôsledku nového koronavírusu v americkom meste New York neskoro v utorok miestneho času prekonal 1000. Úrady varujú, že to najhoršie má mesto stále pred sebou. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na mestské zdravotnícke úrady.

Celkovo v štáte New York zahynulo v dôsledku koronavírusu už 1500 ľudí.

Údaje mesta ukazujú, že vírus disproporčne zasahuje najmä niektoré oblasti vo štvrtiach Brooklyn a Queens.

Zdravotnícke, hasičské aj policajné zložky v meste sú preťažené. Mnohí členovia zborov ochoreli.

Podľa údajov hasičského zboru má koronavírus až 2800 príslušníkov. Policajný zbor uvádza, že na vírus SARS-CoV-2 bolo pozitívne testovaných takmer 16 percent jeho členov.

Úrady v reakcii na pandémiu budujú dočasné nemocnice v Central Parku či v niektorých budovách vlastnených mestom.

Prítomnosť koronavírusu potvrdili aj bratovi samotného guvernéra štátu New York, ktorý je moderátorom televízie CNN.

V pondelok do mestského prístavu priplávala nemocničná loď amerického vojenského námorníctva USNS Comfort, ktorá od utorka slúži ako nemocnica pre pacientov bez príznakov koronavírusu.

Štát New York celkovo zaznamenal 75 983 prípadov nákazy koronavírusom. Spojené štáty potvrdili 188 881 prípadov a sú najviac zasiahnutou krajinou na svete.

V Británii zomrelo na nákazu koronavírusom ďalších 563 ľudí

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Británii sa v stredu zvýšil o 563 a dosiahol 2352. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 dosiahol 29 474, pričom v utorok ich bolo 25 150. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská televízia Sky News.

Ide o najvyšší počet úmrtí za 24 hodín od konca januára, keď sa ochorenie COVID-19 v Británii po prvý raz objavilo.

Zvýšenie počtu úmrtí o 16 potvrdilo aj Škótsko, kde ich celkový počet stúpol na 76. Vo Walese ochoreniu podľahlo ďalších 29 osôb a počet obetí nového koronavírusu tam stúpol na 98.

Na Ukrajine potvrdili 669 prípadov nákazy koronavírusom a 17 mŕtvych

Počet potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 120 na 669. Z tohto počtu 17 ľudí nákaze podľahlo a desať sa uzdravilo. Informovala o tom v stredu agentúra Ukrinform s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo zdravotníctva.

V utorok hlásilo ministerstvo 13 úmrtí, osem uzdravených a celkovo 549 potvrdených prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19.

Ukrajinská vláda rozhodla minulý týždeň o zavedení režimu mimoriadnej situácie na celom území krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Karanténne opatrenia tak potrvajú najmenej do 24. apríla.

ČR: Do konca apríla odhadujú štatistiky 14 tisíc potvrdených prípadov

Česko si v prípade koronavírusovej pandémie vedie dobre, no do konca apríla odborníci napriek tomu očakávajú až 14 000 potvrdených prípadov. Povedal to v stredu český minister zdravotníctva Adam Vojtěch, píše spravodajský portál Novinky.cz.

"Česká republika zvláda epidémiu oveľa lepšie ako ostatné štáty v Európe. Nie sme svedkami pesimistického scenára a rozhodne nemierime k tomu talianskemu. Počet nových pacientov rastie relatívne pomaly, a to aj v porovnaní s počtom testov," povedal Vojtěch.

Podľa modelu Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) môžu obyvatelia ČR očakávať do konca apríla 14 000 potvrdených prípadov, pričom v polovici apríla to bude 8 000 prípadov. Riaditeľ ÚZIS Ladislav Dušek zdôrazňuje, že dôležitý je aj počet vykonaných testov a tzv. reprodukčné číslo, ktoré určuje, koľko ľudí infikuje jeden nakazený jedinec v nedotknutej populácii. Toto číslo sa podľa Duška od minulého týždňa znížilo.

Pomer pozitívne testovaných na nový koronavírus k počtu všetkých testovaných je v ČR na úrovni 6,1 percenta. Pre porovnanie, v Rakúsku je to 16,4 percenta a v Taliansku dokonca 21,5 percenta. Počty v Španielsku sú podľa Duška také vysoké, že ich ani neuvádzajú, pretože im sami neveria.

Maďarsko: Počet nakazených stúpa rovnomerne, 17 ľudí je napojených na ventiláciu

Nový druh koronavírusu SARS-CoV-2 je prítomný v každej maďarskej župe a môže sa objaviť v ktoromkoľvek meste či obci. Vyhlásila to v stredu v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová, podľa ktorej rast počtu nakazených na aktuálnych 525 prebiehal rovnomerne.

"Môže to znamenať, že zatiaľ si nákazu odovzdávajú ľudia, ktorí sú v užšom kontakte," dodala.

Z registrovaných infikovaných nemá 25 percent nijaké príznaky ochorenia, 35 percent má iba mierne symptómy a 17 ľudí musí byť napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Z nich stav šiestich si vyžaduje intenzívnu lekársku starostlivosť, spresnila Müllerová.

Španielsko: Nákaze koronavírusom podľahlo ďalších 864 ľudí

V Španielsku za ostatných 24 hodín zaznamenali 864 ďalších úmrtí spôsobených nákazou novým koronavírusom SARS-CoV-2. Nákaze tak v tejto krajine dosiaľ podľahlo už viac ako 9000 ľudí a počet infikovaných presiahol 100 000. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje zverejnené španielskym ministerstvom zdravotníctva.

Tamojšie ministerstvo zdravotníctva však v utorok zároveň uviedlo, že počet nových prípadov infekcie má klesajúci trend.

V Španielsku vstúpili v utorok do platnosti prísne opatrenia v boji proti pandémii nového druhu koronavírusu, týkajúce sa sprísnenia obmedzení voľného pohybu ľudí a zákazu vychádzania.

Belgicko má o 123 obetí koronavírusu viac, obavy sú o dostatok liekov

V utorok belgické úrady zaznamenali ďalších 123 úmrtí na nový druh koronavírusu, čím sa celkový počet obetí nákazy zvýšil na 828 osôb. Uviedla to v stredu tlačová agentúra Belga s odvolaním sa na údaje federálneho ministerstva zdravotníctva.

Za posledných 24 hodín bolo hospitalizovaných 560 ľudí, kým 436 predošlých pacientov nemocnice opustilo. Celkovo zostáva hospitalizovaných 6 132 ľudí.

Nemocnice a zdravotné ústavy momentálne využívajú 54 percent lôžok z jednotiek intenzívnej starostlivosti. Od začiatku vypuknutia nákazy do stredy rána belgické úrady evidovali 13.964 potvrdených prípadov infekcie koronavírusom, v utorok ich pribudlo 1189.

Federálny minister pre digitálnu agendu a telekomunikácie Philippe De Backer, ktorý bol poverený dozorom nad zabezpečením dostatočného zdravotného materiálu a ochranného vybavenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu, v správe pre médiá upozornil, že môže dôjsť k situácii, že nemocnice sa ocitnú bez dostatočného množstva liekov a materiálu.

Irán: Počet úmrtí na koronavírus presiahol 3000

V Iráne za uplynulých 24 hodín pribudlo 138 úmrtí na koronavírus, čím sa ich počet v stredu zvýšil na 3036. V krajine evidujú 47 593 nakazených. Informoval o tom v iránskej štátnej televízii hovorca ministerstva zdravotníctva Kijánúš Džahánpúr.

"Za ostatných 24 hodín pribudlo 2987 infikovaných osôb a 15.473 sa z ochorenia (COVID-19) už vyliečilo," cituje Džahánpúra agentúra Reuters. Stav 3871 pacientov je podľa neho kritický.

Niektorí odborníci však tvrdia, že skutočné počty nakazených aj obetí sú omnoho vyššie.

Nemecko: Počet nakazených koronavírusom stúpol na 67 366, obetí je 732

Počet ľudí nakazených koronavírusom v Nemecku sa v stredu zvýšil o 5453 na 67 366. V krajine pribudlo aj 149 úmrtí, čím ich celkový počet stúpol na 732. Vyplýva to z údajov nemeckého Inštitútu Roberta Kocha (RKI).

Univerzita Johnsa Hopkinsa však uvádza, že v Nemecku je aktuálne až 71 808 nakazených.

Stúpajúci nárast infikovaných medzi staršími ľuďmi povedie podľa virológa Christiana Drostena k vyššej miere smrtnosti, píše denník Süddeutsche Zeitung.

Maďarsko: Za deň zomreli štyria koronavírusom nakazení starší ľudia

V uplynulých 24 hodinách zomreli v Maďarsku štyria starší ľudia nakazení novým druhom koronavírusu, čím počet obetí ochorenia COVID-19 stúpol na 20. Počet infikovaných vzrástol na 525, informoval v stredu vládny informačný server koronavirus.gov.hu.

Všetci zosnulí mali srdcovo-cievne ochorenia. Z COVID-19 sa už vyliečilo 40 pacientov.

V nemocničnej karanténe je 61 ľudí. Laboratóriá urobili doposiaľ 15.208 testov na prítomnosť nového typu koronavírusu SARS-CoV-2.

Turecko: Celkový počet úmrtí na koronavírus prekročil 200

Celkovo vyše 200 ľudí podľahlo v Turecku ochoreniu COVID-19 a počet vykonaných testov sa v krajine zvýšil za deň na vyše 15 000. Informácie poskytol v utorok turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Minister zverejnil najnovšie údaje na Twitteri s tým, že za posledných 24 hodín podľahlo ochoreniu spôsobenému novým koronavírusom 46 ľudí, takže celkový počet úmrtí v Turecku je 214.

Počet nových prípadov nákazy je 2704 a oficiálny celkový počet infikovaných je 13 531.

Tureckí predstavitelia opakovane vyzvali občanov, aby zostali doma a rešpektovali nariadenia pre sociálny odstup. Prezident Recep Tayyip Erdogan odporučil Turkom, aby si sami zaviedli podmienky "dobrovoľnej karantény".

Minister vnútra Süleyman Soylu v utorok oznámil, že po celej krajine dali do karantény 50 miest a oblasti v 21 veľkomestách; Turecko však nevyhlásilo celoštátny zákaz pohybu obyvateľov.

Úrady tiež pozastavili medzinárodné lety, zatvorili školy a univerzity, zakázali hromadné modlitby v mešitách a zaviedli obmedzenie pohybu pre ľudí nad 65 rokov.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Osn

Dôležité udalosti