Keď blackout, tak výnimočný stav. Prečítajte si, čo by to v praxi znamenalo

Nehoda pri obci Cabaj-Čápor.
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Nie všetci koaliční partneri sú tomuto scenáru naklonení.

Slovensku hrozí scenár, že doslova „vypneme" krajinu na tri týždne. Podľa prvotných informácií by fungovali len základné služby štátu, firmy by zhasli a ľudia by boli extrémne obmedzení na svojom pohybe. Inak povedané slovami predsedu vlády Igora Matoviča, v našej krajine by zavládla vojenská disciplína.

„Naozaj stojíme pred týmto rozhodnutím (vyhlásiť blackout). Medicínsky sme dokázali vírus zraziť opatreniami na kolená. Na druhej strane je priebeh rozšírenia ochorenia v SR v podstate 'sploštený'. To sú však spojené nádoby. Ak medicínsky vírus stlačíme na minimum, aby sme chránili životy, ekonomiku priškrtíme, držíme ju pod krkom, karanténa trvá veľmi dlhú dobu. Ekonomika je rovnako ako vírus na kolenách. Sme v tejto situácii," zdôraznil predseda vlády na stredajšej tlačovej besede. Bližšie podrobnosti však viac nešpecifikoval.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

Na druhej strane, aby vláda mohlo k tejto verzii pristúpiť, musela by vyhlásiť výnimočný stav. O ňom sa píše aj v našej legislatívne, konkrétne v zákone o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

„Výnimočný stav môže na návrh vlády vyhlásiť prezident len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k teroristickému útoku, k rozsiahlym pouličným nepokojom spojeným s útokmi na orgány verejnej moci, drancovaním obchodov a skladov alebo s inými hromadnými útokmi na majetok alebo dôjde k inému hromadnému násilnému protiprávnemu konaniu, ktoré svojím rozsahom alebo následkami podstatne ohrozuje alebo narušuje verejný poriadok a bezpečnosť štátu," píše sa v zákone. TU si môžete prečítať celé jeho znenie.

Takáto situácia môže trvať 60 dni, v prípade potreby ho môže vláda predĺžiť na ďalších 30 dní.

Čo by to však znamenalo pre našu spoločnosť? Ľudia by mohli byť prinútení, aby zostali doma, prípadne byť evakuovaní na iné miesto. Štát by takisto mohlo obmedziť súkromné vlastníctvo pre jeho účely. Takisto by bolo sťažené, prípadné úplne zakázané používať autá a iné motorové vozidlá.

Toto všetko môže vyžadovať štát počas výnimočného stavu

a) obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia núteným pobytom v obydlí alebo evakuáciou na určené miesto,
b) uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti alebo udržiavania verejného poriadku,
c) obmedziť výkon vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb a na umiestnenie zátarás a zábran proti davu,
d) obmedziť výkon vlastníckeho práva k hnuteľným veciam odovzdaním zbraní a streliva do povinnej úschovy ozbrojených zborov,
e) zakázať vjazd motorových vozidiel alebo obmedziť ich používanie na súkromné účely a na podnikanie,
f) obmedziť nedotknuteľnosť obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb,
g) obmedziť doručovanie poštových zásielok,
h) obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase,
i) obmedziť alebo zakázať uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať alebo zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním,
j) obmedziť právo slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,
k) podriadiť vydávanie tlače povoľovaniu, obsah tlače a vysielania rozhlasu a televízie podriadiť zavedením cenzúry a zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie spojený s výzvami a informáciami pre obyvateľstvo,
l) zakázať uplatňovanie práva na štrajk.

Koalícia nie je jednotná, politológ hovorí, že by mala prizvať aj Smer

Igor Matovič viackrát zdôraznil, že o tejto možnosti komunikuje okrem iných aj so svojimi koaličnými partneri. Už sa ozval Richard Sulík, ktorý je proti takémuto opatreniu v súčasnej situácii.

„Pokiaľ sa nič mimoriadne neudeje - typu 1000 mŕtvych denne ako v Taliansku - som zásadne proti takýmto experimentom, ako zlikvidovať ekonomiku," reagoval predseda SaS.

Vyzerá to teda tak, že nie všetci zainteresovaní sú naklonení takejto alternatíve. Odborník dokonca dodáva, že vláda by mala rokovať aj so Smerom. Ten sa už medzičasom vyjadril, že sa neplánuje na „vypnutí" krajiny podieľať.

„Určite, keď sa niečo takéto rieši, tak by to nemalo byť mimo koaličných partnerov. Dokonca si myslím, že by sa takéto veci mali prerokovať aj s opozíciou, minimálne tou demokratickou. Ide totiž o veľký zásah," myslí si politológ Radoslav Štefančík.

Na druhej strane je sám pesimista, či by toto opatrenie mohlo byť úspešné.

„Koniec koncov to by sa musel zastaviť celý svet, nie len Slovensko. Pretože ekonomika je tak silno previazaná v globalizovanom svete, že my to našim takýmto opatrením nevyriešime," uzavrel Štefančík.

BRATISLAVA/mm, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti