WHO je znepokojená prudkým rozšírením koronavírusu vo svete

Marián Čekovský
Zdroj: TASR/Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP

WHO hodnotí, či široké využitie ochranných masiek na verejnosti môže pomôcť obmedziť šírenie nákazy.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyjadrila v stredu hlboké znepokojenie v súvislosti s rýchlym nárastom počtu osôb nakazených novým typom koronavírusu a celosvetovým šírením pandémie.

"Počet úmrtí sa za uplynulý týždeň viac ako zdvojnásobil... v najbližších dňoch dosiahneme milión potvrdených prípadov a 50.000 úmrtí," uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus počas tlačovej videokonferencie. Citovala ho agentúra AFP.

Zároveň uviedol, že WHO hodnotí, či široké využitie ochranných masiek na verejnosti môže pomôcť obmedziť šírenie nákazy. Agentúra DPA konštatuje, že ide o zmiernenie postoja WHO k tejto otázke.

Organizácia odporúča verejnosti, aby rúška nosili iba pacienti, ktorí sa zotavujú doma, a tí, ktorí sa o nich starajú.

"Je to naďalej veľmi nový vírus a stále sa učíme," dodal Tedros s dôvetkom, že WHO v tejto veci skúma všetky dostupné dôkazy.

Počet prípadov nákazy presiahol vo svete 900-tisíc

Zaregistrovaných prípadov nákazy novým druhom koronavírusu je už vo svete viac ako 900-tisíc. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AFP, ktorá urobila bilanciu na základe oficiálnych údajov k 21.00 h SELČ.

Najmenej 905.589 prípadov infekcie koronavírusom SARS-CoV-2 vrátane 45.719 úmrtí hlásili úrady zo 187 krajín a teritórií vo svete. V Spojených štátoch, kde sa nákaza prudko šíri, potvrdili 203.608 prípadov infekcie a najmenej 4476 úmrtí.

V štáte New York zahynulo v dôsledku koronavírusu už najmenej 1900 ľudí a celkovo tam zaznamenali vyše 83.000 prípadov nákazy koronavírusom, čo je viac ako v Číne (81.554 prípadov infekcie a 3312 úmrtí).

V Taliansku hlásili 110.574 prípadov nákazy a z celosvetového hľadiska najvyšší počet úmrtí, ktorých je už v tejto krajine 13.155. Španielsko má 102.136 prípadov nákazy vrátane 9053 úmrtí.

Tieto údaje predstavujú iba časť z reálneho počtu prípadov nákazy, keďže mnohé krajiny vykonávajú testy na prítomnosť koronavírusu iba v podozrivých prípadoch, ak sú osoby hospitalizované alebo majú vážne príznaky, dodáva AFP.

ŽENEVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti