Druhé Lombardsko? Koronavírus sa vymkol spod kontroly v ďalšej krajine Európy

Policajti na hraničnom priechode (ilustračná snímka)
Policajti na hraničnom priechode (ilustračná snímka) Zdroj: TASR/AP

V regióne sa totiž novým COVID-19 nakazilo až 181 zdravotníkov.

Šíriaci sa nový koronavírus v rámci Európy najviac postihuje krajiny ako Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Veľká Británia či Nemecko, prípadne Holandsko a Švajčiarsko. K nim sa však môže veľmi ľahko pridať Rumunsko.

Ako informuje Rádio Slobodná Európa, COVID-19 sa na severe krajiny vymkol spod kontroly.

V nemocnici v meste Suceava sa týmto ochorením pre nekompetenciu vedenia nakazilo až 181 zdravotníkov, vrátane 43 lekárov. Všetci totiž zamierili do izolácie príliš neskoro.

A to túto nemocnicu s pompou len v októbri minulého roka otváral aj tamojší prezident Klaus Iohannis. Hlava Rumunska ju totiž označila za príkladnú pre systém zdravotnej starostlivosti.

Teraz ju však museli zavrieť a kompletne vydezinfikovať.Ba čo viac, úradníci sa rozhodli, že uzavrú celú rovnomennú župu Suceava, ktorú ľudia teraz začali prirovnávať k Lombardii, ohnisku koronavírusu v Taliansku.

V župe žije asi 600-tisíc obyvateľov, čo sú približne tri percentá z celkovej populácie Rumunska (19 miliónov). V utorok však na túto oblasť pripadalo viac ako 25 percent všetkých nakazených v krajine, ktorý je aktuálne 2460.

Pre zhoršujúcu sa situáciu sa rozhodlo, že mesto Suceava a jeho okolie od tohto utorka do polovice apríla uzavreli do prísnej izolácie. Ide tak o prvé uzavreté mesto v Rumunsku.

Koronavírus už stál miesto ministra zdravotníctva Victora Costacha. Nemocnice po celej krajine sa sťažujú na nedostatok ochranných oblekov a ďalšieho potrebného vybavenia.

Systém v nemocniciach bol podľa politológa Sorina Ionitu vytvorený na fungovanie v normálnych časoch a nie počas krízy. „Ani dobré vybavenie nemôžu krajinu zachrániť vo chvíli, keď mu chýbajú ľudské zdroje a riadenie," dodal.

Rumunsko v druhej polovici marca pre koronavírus uzavrelo hranice pre väčšinu cudzincov a obmedzilo aj možnosť pohybu svojich občanov vo vnútri, platí taktiež nočný zákaz vychádzania.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BUKUREŠŤ/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti