Liek, do ktorého mnohí vedci vkladajú nádej. Čo všetko vieme o remdesivare?

Koľko stojí zdravie a život dieťaťa?
Koľko stojí zdravie a život dieťaťa? Zdroj: TASR

Pacienti dostávajú momentálne lieky napríklad na HIV, ktoré môžu mať aj vážne vedľajšie účinky.

Na nový koronavírus zatiaľ nemáme liek ani vakcínu a počet nakazených neustále stúpa. Niektoré krajiny siahajú po takých antivirotikách, ktoré v súčasnosti nemajú oficiálne zaregistrované. Pre mnohých pacientov v kritickom stave je to už však posledná možnosť. V Česku už podali pacientovi liečivo, ktoré mu zrejme zlepšilo stav.

Reč je o remdesivire, ktorý by podľa niektorých odborníkov mohol byť zázračnou látkou, po ktorej bádajú všetci vedci v Európe aj vo svete. Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová vysvetľuje, ako liek remdesivir funguje a či ho budú môcť použiť aj naši lekári.

Verejnosťou obletela správa, že mužovi v Česku pomohol liek remdesivir. O aký druh lieku ide? Je pravda, že sa pôvodne mal použiť na liečbu eboly v Kongu?

Remdesivir je pomerne nové liečivo, ktoré sa ukazuje ako nádejné pri liečbe COVID-19. Vykazuje antivirálnu aktivitu proti RNA vírusom. Vieme, že do skupiny RNA vírusov patrí aj koronavírus. Tento vírus je častica s bielkovinovým obalom, v ktorého vnútri sa nachádza jeho genetická informácia uložená v ribonukleovej kyseline.

Z experimentálnych, ale už aj z priebežných malých klinických štúdií vieme, že remdesivir zabraňuje množeniu niektorých typov RNA vírusov. Liečivo bolo pôvodne testované u ľudí nakazených vírusom ebola. Aj táto choroba je totiž spôsobená RNA vírusom.

Ako presne liek funguje? Čo konkrétne lieči?

Toto liečivo má potenciál zabrániť množeniu vírusu, respektíve genetickej informácie vírusu. Vírus ako taký nezabije, ale zabráni, aby sa v tele ďalej rozmnožoval. Liek však momentálne nikde na svete nie je registrovaný a nemáme dostatok informácií o jeho účinnosti a bezpečnosti. Až keď sa zozbierajú a vyhodnotia údaje z prebiehajúcich klinických skúšaní, budeme môcť povedať, ako presne liek funguje, pre koho je určený aj aké sú možné nežiaduce účinky.

Testujeme liek na Slovensku?

Klinické skúšania liekov na Slovensku schvaľuje Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL). Žiadosť o klinické skúšanie s takýmto liekom (ani so žiadnym iným pre pacientov s COVID-19) nebola zatiaľ na ŠÚKL podaná, teda ani neprebieha. V prípade, že sa tak stane, ju ŠÚKL v čo najkratšom možnom termíne posúdi.

ŠÚKL monitoruje, aké klinické skúšania na COVID-19 v Európskej únii prebiehajú. Vieme povedať, že v strednej ani východnej Európe sa klinické štúdie s liečivom remdesivir nateraz nerobia. Okrem klinických skúšaní je možnosť pacientom podávať neregistrovaný liek po schválení Ministerstvom zdravotníctva (t.j. terapeutické použitie neregistrovaného lieku). Tento proces je rýchlejší a jednoduchší, aj keď nie je tak prísne kontrolovaný ako klinické skúšania.

Ak by testovanie dopadlo dobre v prospech lieku remdesivir, pre akých pacientov by bol vhodný? Pre úplne všetkých či len pre tých akútnych?

Momentálne sa tento liek používa len u pacientov so závažným štádiom ochorenia, nie u pacientov s miernymi príznakmi. Spravidla sú títo pacienti už v kritickom stave a boli im podané iné lieky, ale neprichádza k zlepšeniu. Ak sa preukáže, že liek je naozaj účinný a bezpečný, príde k jeho registrácii. Súčasťou dokumentácie k lieku je informácia o tom, komu je liek určený a tiež komu by sa nemal podávať, resp. komu sa nesmie podávať. Takéto informácie budeme teda vedieť až po ukončení a vyhodnotení klinických skúšaní a po registrácii lieku.

Akou formou sa remdesivir podáva?

Liek sa podáva intravenózne, teda do žily.

Aká je alternatíva k tomuto lieku?

S takou istou účinnou látkou nie je momentálne registrovaný žiaden liek a zatiaľ nemáme ani registrovaný liek na liečbu COVID-19. Momentálne sa však skúma v kontexte COVID-19 približne 40 liekov, pričom niektoré z nich vyzerajú veľmi sľubne. V Európskej únii sa okrem remdesiviru najčastejšie skloňujú liečivá chlorochín a hydroxychlorochín, kombinácia liečiv lopinavir a ritonavir, systémové interferóny a monoklonálne protilátky. Lieky s týmito liečivami sú už registrované, avšak na iné ochorenia, napríklad na HIV, reumatoidnú artritídu či sklerózu multiplex.

Výhodou týchto liekov je, že máme údaje o ich bezpečnosti a potenciálnych nežiaducich účinkoch. Nevýhodou je, že niektoré z nich môžu spôsobiť závažné nežiaduce účinky u určitých pacientov, preto sa ich použitie starostlivo posudzuje.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liek

Dôležité udalosti