V izolácii sa po kontakte s infikovanými pacientmi ocitá čoraz viac zdravotníkov

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Deje sa to aj napriek tomu, že nemocnice zaviedli kľúčové opatrenie, ktorým je triedenie pacientov.

Nemocnice bojujú s neviditeľným nepriateľom. Zaviedli prísne opatrenia, no ani tie nedokážu hneď odhaliť niektorých ľudí nakazených koronavírusom. Desiatky zdravotníkov z rôznych nemocníc sú tak teraz v izolácii.

Až 118 zdravotníckych pracovníkov z Ružomberskej nemocnice čaká na výsledky testov na koronavírus v domácej izolácii. Všetko sa začalo minulý týždeň v pondelok, keď v nemocnici prijali 20-ročného mladíka s ťažkým úrazom hlavy s cestovateľskou anamnézou. Okamžite pri príjme boli pacientovi urobené testy na koronavírus, ktoré boli negatívne. Následne muž potreboval ďalšiu operáciu. Z preventívnych dôvodov mu test na koronavírus zopakovali. Tentoraz bol pozitívny.

Podobne sú na tom aj v Trnave. Pacient, ktorého hospitalizovali na oddelení chirurgie, má podozrenie na koronavírus. Doma v izolácii sú teraz aj zamestnanci žilinskej nemocnice.

„V utorok 31. marca sme prijali do nemocnice 67-ročného muža, ktorému bol v ten deň urobený test na COVID-19 a následne 1. apríla bol vyhodnotený ako pozitívny. V domácej izolácii sa momentálne nachádza 62 zamestnancov, ide o vyšší počet pracovníkov z dôvodu, že 67-ročný muž navštívil nemocnicu aj v období pred prejavením príznakov," uviedla hovorkyňa žilinskej nemocnice Lenka Záteková.

Toto všetko sa deje aj napriek tomu, že nemocnice zaviedli kľúčové opatrenie, ktorým je triedenie pacientov ešte pred vstupom do nemocnice. Merajú im teplotu, kladú epidemiologické otázky, zisťujú cestovateľskú anamnézu. Podozriví idú do červenej zóny a pristupuje sa k nim špeciálne. Ostatných pustia na bežné vyšetrenia.

„To, že sa dostane do nemocnice pacient, ktorý je podozrivý z COVID-u, alebo je chorý, sa môže stať. Ak sa stane, že sa dostane do bielej zóny takýto pacient a je ošetrený, tak sa uvážlivo zvažuje, aký bol kontakt so zdravotníckymi pracovníkmi a buď to sa potom sprísňuje ďalšie zotrvanie pracovníka na pracovisku s ochrannými pomôckami a testovaním, alebo, bohužiaľ, sa musí pristúpiť ku karanténe," vysvetlila epidemiologička Mária Štefkovičová.

„Jedným zo spôsobov, ako tomuto predísť, je, že každý jeden zdravotník by pacienta považoval za nakazeného alebo podozrivého z nákazy a mal by ochranné prostriedky - primerané, čo vśak z hľadiska dostatku ochranných prostriedkov nie je možné," dodala hovorkyňa žilinskej nemocnice. Zodpovednosť je aj na pacientoch. Apelujú na nich, aby pri ich filtrovaní pred nemocnicou odpovedali zdravotníkom pravdivo na otázky.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

RUŽOMBEROK, TRNAVA, ŽILINA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti