Koronavírus potvrdili aj upratovačke v žilinskej nemocnici. V karanténe sú aj lekári

Jedinú známu samicu bielej žirafy na svete a jej mláďa zabili pytliaci na severovýchode Kene..jpg
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Do izolácie môžu ísť aj ďalší pracovníci nemocnice.

Koronavírus potvrdili aj jednej z pracovníčok Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline, ktorá je spolu s ďalšími 61 zamestnancami nemocnice v domácej karanténe.

V domácej izolácii je aj 37 zdravotníkov, u ktorých sa nákaza neprejavila. Informovala o tom televízia TA3.

Do karantény smerovali po tom, ako prišlo do kontaktu s pacientom, u ktorého sa neskôr potvrdil nový koronavírus. Muža zo žilinskej nemocnice previezli na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin.

Stanovisko poskytla aj samotná nemocnica. Tá nešpecifikuje pohlavie nakazenej osoby a ani jej pracovnú pozíciu.

"Zamestnancov nemocnice testovali 1. apríla v súvislosti s kontaktom počas prvej hospitalizácie pacienta, v čase pred prejavením sa príznakov. Išlo o deväť lekárov, 20 sestier a desať iných zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov," uviedla hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Podľa jej slov "pozitívne testovaný pracovník vykonával na oddelení obslužné práce so štandardnými ochrannými prostriedkami (rúško, rukavice)".

"Aktuálne sa koná posudzovanie epidemiologickej anamnézy a klinického stavu kontaktov daného zamestnanca zo strany regionálneho úradu verejného zdravotníctva i našej nemocnice. Nie je potvrdený pôvod prenosu ochorenia, preto nie je možné stanoviť, či dva pozitívne prípady spolu vôbec môžu súvisieť. Ďalší prípadne dotknutí zamestnanci budú okamžite umiestnení do domácej izolácie a v prípade úzkeho kontaktu absolvujú na šiesty deň od posledného kontaktu test," vysvetlila hovorkyňa.

Muža z okresu Žilina vo veku 67 rokov prijali do žilinskej nemocnice v utorok (31. 3.). Pri príjme mu na základe podozrenia urobili test na COVID-19. Následne ho hospitalizovali v izolačnej izbe v časti oddelenia vnútorného lekárstva bez kontaktu s inými pacientmi oddelenia.

"V stredu 1. apríla výsledky testu potvrdili pacientovi vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19. Následne ho previezli do Univerzitnej nemocnice v Martine. Ihneď došlo k posúdeniu epidemiologickej anamnézy a klinického stavu pracovníkov nemocnice, ktorí boli v bezprostrednom styku s pacientom," priblížila Záteková.

Pacient bol totiž v období pred prejavením príznakov (v prvej polovici marca) hospitalizovaný v žilinskej nemocnici pre iné zdravotné ťažkosti nesúvisiace s COVID-19. Podľa hovorkyne vtedy nespĺňal žiadnu z rizikových podmienok a nevyskytli sa u neho klinické príznaky.

Koncom marca opäť navštívil nemocnicu - urgentný príjem. Ani vtedy u neho nebola potvrdená cestovateľská anamnéza ani kontakt s pravdepodobným prípadom COVID-19, doplnila hovorkyňa.

ŽILINA/TASR, tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti