Štát rozšíril dôvody na testovanie, cestovateľská anamnéza už nemusí byť podmienkou

Stále platí, že ak si za test nechcete platiť, musíte mať odporúčanie lekára.

Keď Igor Matovič nastupoval do funkcie premiéra, sľúbil, že počet testovaní na COVID-19 rapídne stúpne. Svoje slová čiastočne plní. Z pôvodných 300 testov za deň sme dnes stúpli na viac ako 1400 testovaných ľudí denne.

Keďže je testovacích setov stále málo, rozhodovať o tom, kto bude testovaní zo štátneho rozpočtu môžu len lekári a to podľa jasne stanovených kritérii. Po vypuknutí epidémie na Slovensku bol testovaný ten, kto mal cestovateľskú anamnézu, alebo bol v blízkom kontakte s osobou, ktorá sa vrátila zo zahraničia.

Prípadov však neustále pribúda a preto hlavný hygienik rozšíril dôvody na testovanie. V prvom rade vás na testovanie musí poslať lekár. Zavoláte svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý na základe vašich príznakov a ďalších kritérií rozhodne, či vás dá otestovať, alebo nie. Sú aj prípady, keď prídu ľudia na centrálny príjem a tam im musí ošetrujúci lekár urobiť základné vyšetrenie. Následne určí, či má podzorenie na COVID-19 a či pacient pôjde na testovanie.

Keď lekár rozhodne, že vás treba testovať, kontaktuje Krajské operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby za účelom odoslania pacienta na územne príslušné infektologické pracovisko.

Zároveň telefonicky hlási výskyt podozrenia z ochorenia COVID-19 regionálnemu hygienikovi územne príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva za účelom epidemiologického vyšetrovania a zabezpečenia kontaktov.

Testovanie sa týka aj ľudí, ktorí nemajú cestovateľskú anamnézu a ktorí majú závažnú akútnu respiračnú infekciu (horúčka a aspoň jeden príznak respiračného ochorenia: kašeľ, dýchavičnosť) a vyžaduje si hospitalizáciu.

Ďalej sa to týka ľudí, ktorí majú teplotu nad 38 stupňov viac ako štyri dni a tiež pacientov, ktorí sú v domácej izolácii, majú príznaky respiračného ochorenia a vek nad 65 rokov.

Ak nastane komunitný prenos v krajine, za podozrivých na koronavírus sa považujú automaticky všetci ľudia s príznakmi respiračnej infekcie.

Rozšíril sa aj zoznam ľudí, ktorí boli v úzkom a bežnom kontakte s nakazenou osobou.

Za osobu v úzkom kontakte s pravdepodobným alebo potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19 sa považuje:
Osoba žijúca v rovnakej domácnosti ako prípad s ochorením COVID-19.
Osoba, ktorá bola v priamom fyzickom kontakte s prípadom ochorenia COVID-19 (napr. podaním rúk).
Osoba, ktorá má nechránený priamy kontakt s infekčnými sekrétmi osoby s ochorením COVID-19 (napr. kašlaním, dotykom použitých papierových vreckoviek).
Osoba, ktorá mala úzky kontakt s prípadom COVID-19 do 2 metrov a dlhší ako 15 minút.
Osoba, ktorá bola v uzavretom priestore (napr. učebňa, zasadacia miestnosť, čakáreň atď.) s prípadom COVID-19 najmenej 15 minút a vo vzdialenosti menšej ako 2 metre. Zdravotnícky pracovník alebo iná osoba poskytujúca priamu starostlivosť o prípad COVID19 alebo laboratórni pracovníci, ktorí manipulujú so vzorkami prípadu COVID-19 bez odporúčaných osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) alebo s možným porušením OOPP.
Osoba v lietadle sediaca v rámci dvoch sedadiel (v ľubovoľnom smere) od prípadu COVID-19, spolucestujúci alebo osoby poskytujúce starostlivosť a členovia posádky slúžiaci v časti lietadla, v ktorej sedel prípad (ak je závažnosť príznakov alebo pohyb prípadu naznačuje rozsiahlejšiu expozíciu, cestujúci sediaci v celej časti alebo všetci cestujúci v lietadle sa môžu považovať za osoby v úzkom kontakte).

Za osobu v bežnom kontakte s pravdepodobným alebo potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19 sa považuje:
Osoba, ktorá bola v uzavretom priestore s prípadom COVID-19 menej ako 15 minút alebo bola vzdialená viac ako 2 metre.
Osoba, ktorá bola v priamom kontakte (tvárou v tvár) s prípadom COVID-19 menej ako 15 minút a bola vzdialená menej ako 2 metre.
Osoba, ktorá cestovala spolu s prípadom COVID-19 akýmkoľvek spôsobom prepravy.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti