Bratislava zverejnila tri možné scenáre pandémie v meste

Most SNP v Bratislave.
Zdroj: attila/shutterstock.com

Hlavné mesto prijalo pre pandémiu nového koronavírusu ďalšie opatrenia.

Mesto Bratislava vypracovalo a zverejnilo tri možné scenáre vplyvu pandémie nového koronavírusu na hlavné mesto. Mesto na základe nich už pracuje na konkrétnych plánoch a opatreniach, aby dosahy na fungovanie Bratislavy a jej obyvateľov boli čo najmenšie. TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla.

V prípade prvého scenára, mierny priebeh pandémie, počíta hlavné mesto k 1. aprílu s pravdepodobnosť na úrovni 50 percent. V tomto scenári sa situáciu podľa magistrátu na Slovensku v priebehu apríla podarí stabilizovať. Obnovenie ekonomickej a spoločenskej aktivity a pohybu obyvateľov možno očakávať od mája. Postupne budú otvárané aj obchody, reštaurácie či iné prevádzky. "Pre Bratislavu by tento scenár znamenal, že počet nových prípadov nákazy bude do desať denne. To by predstavovalo do 200 simultánne chorých ľudí, z ktorých bude do 15 hospitalizovaných, z toho do štyroch si bude vyžadovať intenzívnu starostlivosť a maximálne jedno úmrtie," priblížil Bubla. Pohyb obyvateľov, ekonomická a spoločenská aktivita v Bratislave sa bude obnovovať veľmi postupne. Možno očakávať prepad HDP o päť až desať percent na celoročnej báze.

V prípade druhého scenára, zvládnutá pandémia, počíta hlavného mesto k 1. aprílu s pravdepodobnosťou na úrovni 40 percent. Situácia tu bude dlhodobo vážna, pretože sa nepodarí krivku nákazy zvrátiť, ale podarí sa ju zásadne sploštiť. "Počet nakazených dosiahne 25 až 30 percent obyvateľstva v priebehu ôsmich až 12 mesiacov, to znamená dve až päť percent (100.000 - 200.000) mesačne," uviedol Bubla s tým, že kritické funkcie štátu aj samosprávy budú zachované, no budú fungovať v rámci dlhodobého vysokého stresu. Časť verejných zamestnancov, do 25 percent, bude vyradená na základe choroby, karantény či potreby starostlivosti o blízkych. Obnovenie ekonomickej i spoločenskej aktivity a pohybu obyvateľov bude v tomto prípade podľa mesta veľmi pomalé a možno predpokladať dlhodobé obmedzenia základných spoločenských a ekonomických funkcií, a to minimálne do konca roka 2020.

"V prípade Bratislavy znamená tento scenár, že hospitalizovaných mesačne bude 1000 až 1500 obyvateľov, z toho intenzívnu starostlivosť bude potrebovať 300 až 500 ľudí. Zomrie mesačne 150 až 200 jednotlivcov. Pri trvaní takéhoto stavu po dobu osem mesiacov tak zomrie odhadom 1200 až 1600 pacientov," priblížil Bubla s tým, že prepad HDP sa pri tomto scenári očakáva desať až 20 percent na celoročnej báze.

V prípade tretieho scenára, nezvládnutá pandémia, počíta hlavného mesto k 1. aprílu s pravdepodobnosťou na úrovni desať percent. Mesto tvrdí, že pri tomto scenári pandémia bude eskalovať za hranice schopností štátu a spoločnosti ich manažovať a možno očakávať simultánnu vysokú nakazenosť obyvateľstva. "V prípade Bratislavy by išlo o situáciu, že mesačne bude hospitalizovaných 5000 až 10.000 obyvateľov, z toho s potrebou intenzívnej starostlivosti 1500 až 3000 obyvateľov. V tomto scenári je vzhľadom na preťaženie kapacít ťažko odhadnúť počet mŕtvych, ale bude niekoľkonásobne vyšší ako v prípade scenára číslo dva," upozornil Bubla. Nezvládnutá pandémia pravdepodobne povedie k drastickým opatreniam, ako je úplný zákaz vychádzania. Obnovenie ekonomickej a spoločenskej aktivity a pohybu obyvateľov tu bude podľa odhadov veľmi pomalé. Prepad HDP sa očakáva o 20 až 40 percent celoročne.

Bratislava prijala pre pandémiu nového koronavírusu ďalšie opatrenia

Mesto Bratislava prijalo pre pandémiu nového koronavírusu ďalšie opatrenia, ktoré sa týkajú MHD, posilnenia hliadok mestskej polície na často navštevovaných miestach, zintenzívnenia informačnej kampane, ale aj seniorov, či ľudí bez domova. TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Magistrát viac zintenzívňuje informačnú kampaň na obľúbených miestach Bratislavčanov, ako je dunajská hrádza, Železná studnička, Koliba, Kamzík, nábrežie, Sad Janka Kráľa či Devín. "Jej hlavným posolstvom je, že 'Na týchto miestach nás musí byť menej!' Prosíme Bratislavčanov, aby zvážili vstup na tieto miesta, prípadne radšej zvolili iné, menej frekventované lokality. Ak sa tu predsa len rozhodnú tráviť voľný čas, tak s rúškom a dodržiavaním bezpečného odstupu od ďalších návštevníkov," uviedol Bubla.

Okrem nových informačných tabúľ s jasnými pokynmi budú na tieto miesta dozerať hliadky mestskej polície, ktoré mesto výrazne pre tento účel posilňuje. Samospráva v prípade potreby požiada o súčinnosť štátnu políciu. Mesto tak reaguje na udalosti z posledných dní, keď pekné počasie vylákalo na dunajskú hrádzu či na Železnú studničku veľké množstvo ľudí. Fotografie preplnenej hrádze i množstva áut na parkovisku pri Partizánskej lúke sa objavili na sociálnych sieťach i v médiách.

Hlavné mesto pred časom spustilo telefonickú infolinku pre seniorov, ktorá funguje od 8.00 do 17.00 h každý deň a poskytuje pomoc a poradenstvo. Na senior linku najnovšie pribudnú psychológovia v časoch medzi 13.00 a 17.00 h v pondelok až piatok. "Seniorom budú pomáhať zvládať stres a nával informácií. Ak operátor na linke vyhodnotí u volajúceho takúto potrebu, prepojí ho na psychológa," spresnil Bubla.

Magistrát v spolupráci s armádou zabezpečili pre ľudí bez domova prvé tri "hygienické stanice" v meste, konkrétne na Námestí hraničiarov v Petržalke, vo Vrakuni pri bytovom dome známom ako Pentagon a na Námestí SNP. "Ide o cisterny s pitnou vodou napojené na žľaby. Opatrenie má pomôcť, aby ľudia bez domova mali zabezpečený prístup k pitnej vode a k základnej hygiene," vysvetlil Bubla.

Ďalšie opatrenia pre nový koronavírus prijíma aj Dopravný podnik Bratislava. Nové oznamy na vozidlách MHD a zastávkach budú vyzývať na dodržiavanie bezpečného odstupu cestujúcich vo vozidlách MHD, aby cestujúci obsadzovali iba sedadlá pri okne. O opatreniach budú informovať aj akustické hlásenia vo vozidlách. "DPB naďalej pokračuje v každodennej dezinfekcii vozidiel. Navyše, každý vodič dostal dezinfekciu na madlá a bol vydaný pokyn, aby aspoň jedenkrát počas služby vodič tieto madlá vyčistil dezinfekčným prostriedkom. Nad rámec tohto budú vytvorené špeciálne služby, ktoré zabezpečia dezinfekciu vozidiel v premávke na konečných zastávkach," podotkol hovorca Bratislavy.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti