Británia hlási najvyšší denný nárast obetí koronavírusu

Na snímke personál FNsP počas kontroly všetkých osôb vstupujúcich do areálu nemocnice v Žiline.
Zdroj: TASR/Stefan Rousseau/Pool Photo via AP

Epidémia v Británii môže vyvrcholiť na Veľkonočnú nedeľu.

Británia hlásila v sobotu rekordný počet ďalších úmrtí, až 708, na ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom. O novej každodennej aktualizácii informovala tlačová agentúra AFP.

Ministerstvo zdravotníctva vo svojom vyhlásení v sobotu uviedlo, že do soboty rána bolo v krajine testovaných celkovo 183.190 osôb, z ktorých 41.903 malo pozitívny výsledok testu. Zdravotným komplikáciám vyvolaným koronavírusom SARS-CoV-2 podľahlo do piatku podvečera v Británii 4313 osôb.

Agentúra AFP poznamenala, že tendenciu nárastu počtu obetí epidémie v Británii badať už štvrtý deň po sebe.

Prvý prípad nákazy novým koronavírusom nahlásili v piatok aj Falklandské ostrovy, zámorské územie Spojeného kráľovstva v Atlantickom oceáne ležiace juhovýchodne od pobrežia Argentíny.

Pacient, ktorý tam bol pozitívne testovaný, je hospitalizovaný v tamojšej nemocnici.

Britská vláda vyslala na ostrovy loď s zdravotníckym materiálom, aby lekári a zdravotníci mohli bojovať proti šíreniu koronavírusu.

Epidémia v Británii môže vyvrcholiť na Veľkonočnú nedeľu. Predpokladá sa, že počet úmrtí na COVID-19 by mohol v tejto fáze dosiahnuť 1000 denne, informovala stanica Sky News.

Švajčiarsko: Počet ľudí s COVID-19 presiahol 20.000

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom presiahol vo Švajčiarsku v sobotu číslo 20.000. V krajine evidujú viac než 500 smrteľných obetí, píše agentúra AFP.

Pozitívne testovaných na koronavírus SARS-CoV-2 bolo vo Švajčiarsku do sobotňajšieho rána 20.201 osôb, ako vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva. Oproti predošlému dňu sa tak počet infikovaných zvýšil o takmer 1000.

Za posledných 24 hodín koronavírusu podľahlo v krajine ďalších 76 pacientov, čím sa celkový počet úmrtí zvýšil na 540, dodalo ministerstvo. "Ešte sme nedosiahli vrchol (pandémie)," povedal novinárom Daniel Koch z tamojšieho úradu pre zdravotníctvo (BAG).

V prepočte na počet obyvateľov je Švajčiarsko so zhruba 8,6 miliónovou populáciou jednou z najhoršie zasiahnutých krajín. Evidujú tam 236 nakazených na 100.000 obyvateľov.

Vysoký počet infikovaných v krajine môže podľa AFP sčasti súvisieť aj s tým, že Švajčiarsko patrí ku krajinám, ktoré otestovali najviac ľudí na obyvateľa.

Odkedy sa tam 24. februára objavil prvý prípad, otestovali viac ako 150.000 ľudí - približne u 15 percent z nich sa potvrdil výskyt koronavírusu. Za posledných 24 hodín testy na koronavírus podstúpilo takmer 7000 ľudí, pričom u 975 potvrdili nákazu.

Najviac nakazených je v juhošvajčiarskom kantóne Ticino hraničiacom s Talianskom a druhou najviac postihnutou oblasťou je mesto Ženeva.

V Česku evidujú 4194 nakazených koronavírusom

Počet ľudí, ktorých v Česku pozitívne testovali na nový koronavírus, sa do soboty zvýšil na 4194. V krajine evidujú 56 úmrtí na ochorenie COVID-19 a 74 ľudí sa doteraz vyliečilo, píše spravodajský portál Novinky.cz.

Český minister vnútra a obrany Jan Hamáček po rokovaní s prezidentom ČR Milošom Zemanom a jeho poradným tímom uviedol, že v krajine sa darí proti pandémii koronavírusu bojovať lepšie než sa očakávalo. Vláda však podľa jeho slov núdzové opatrenia zatiaľ výrazne zmierniť neplánuje.

Minister nespresnil, ako dlho má stav núdze v Česku platiť. Hamáček uviedol, že prezident na stretnutí ocenil prácu zdravotníkov, policajtov, hasičov, vojakov a ďalších a vyjadril aj podporu vláde.

Námestník českého ministra zdravotníctva Roman Prymula v rozhovore pre portál ČT24 naznačil, že v ČR možno dôjde k miernemu uvoľneniu opatrení: "Musíme monitorovať nárast ochorení v Českej republike. V tejto chvíli je tá krivka stabilná. Za týchto podmienok môžeme vykonať nejaké drobné uvoľnenia, ale nie nejaké dramatické." Ako príklad Prymula spomenul možné sprístupnenie športovísk pre individuálne športy.

V Taliansku pribudlo 681 úmrtí na koronavírus

Taliansko v sobotu ohlásilo 681 nových úmrtí na ochorenie spôsobené koronavírusom. Po prvý raz za viac než týždeň bol ich počet pritom nižší ako 700, píše agentúra DPA.

Celkovo v Taliansku doteraz na COVID-19 zomrelo 15.362 osôb, čo je najviac na svete. Celkový počet infikovaných vrátane už vyliečených, ako aj smrteľných prípadov, je 124.632, čo oproti piatku predstavuje štvorpercentný nárast.

Po prvý raz od začiatku pandémie sa znížil aj počet ľudí hospitalizovaných na oddeleniach intenzívnej starostlivosti. Najnovšie tak evidujú 3994 takýchto pacientov. Za posledných 24 hodín to predstavuje pokles o 74 osôb, v piatok ich bolo ešte 4068.

"Toto sú veľmi dôležité správy, pretože to našim nemocniciam dovoľuje nadýchnuť sa," povedal šéf talianskej civilnej ochrany Angelo Borrelli.

LONDÝN/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti