USA má už vyše 300-tisíc infikovaných. Trump varoval, že to najhoršie ešte len príde

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP/Alex Brandon

Približne 25 percent zo všetkých potvrdených prípadov nákazy koronavírusom vo svete je aktuálne v USA.

V Spojených štátoch potvrdili už vyše 300-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 8100 úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa so sídlom v Baltimore, informovala v sobotu večer televízia CNN.

Podľa jej údajov v USA evidujú už najmenej 311.357 prípadov nákazy a 8452 úmrtí. Len v sobotu pribudlo 34.124 infikovaných a minimálne 1344 ľudí zomrelo na komplikácie spojené s ochorením COVID-19, ktoré vyvoláva nový koronavírus.

Americký prezident Donald Trump na sobotňajšom brífingu v Bielom dome varoval, že najbližšie týždne budú pre USA zrejme najťažšie. "Žiaľ, dôjde k mnohým úmrtiam," vyhlásil prezident.

Zároveň zdôraznil, že život v Spojených štátoch sa musí čo najskôr vrátiť do bežných koľají. "Musíme našu krajinu opäť otvoriť," uviedol Trump podľa agentúry DPA. Približne 25 percent zo všetkých potvrdených prípadov nákazy koronavírusom vo svete je aktuálne v USA, vyplýva z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Ešte 10. marca pritom v Spojených štátoch evidovali len zhruba 1000 infekcií a 30 úmrtí. Trumpova administratíva v tejto súvislosti čelí kritike, že na šírenie nákazy dostatočne rýchlo nezareagovala, rovnako ako úrady niektorých amerických štátov.

Najviac postihnutým je štát New York, odkiaľ pochádza zhruba tretina prípadov nákazy a 40 percent zo všetkých úmrtí evidovaných v USA. Miestne úrady vyzvali už asi 95 percent amerických občanov, aby sa zdržiavali vo svojich domovoch a pomohli tak spomaliť šírenie vírusu.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti