Česi chcú pred Veľkou nocou otvoriť ďalšie obchody

Šiestich chorých z Francúzska prevezú do Brna

ž pred Veľkou nocou by česká vláda mohla zrušiť zákaz predaja pre ďalšie obchody a tiež zákaz pre niektoré športoviská. V rozhovore pre sobotné vydanie denníka Právo to pripustil premiér Andrej Babiš. Všetko však podmienil ďalším vývojom pandémie v Českej republike i vo svete.

"Chcel by som, aby sa návrat k normálu začal omnoho skôr. Možno už v pondelok na vláde prídeme s uvoľnením určitých obchodov ako elektra, papiernictiev či obuvi. Premýšľame o tom, že by sme uvoľnili vonkajšie športoviská určené na cyklistiku, beh, in-line korčule, skateboarding, tenis, športovú streľbu, letectvo, kanoistiku i ďalšie," nechal sa počuť predseda českej vlády.

Naopak, vláda podľa neho odmietla nápad zatvoriť v nedeľu obchody, pretože, ako sa vyjadril, "reťazce nabrali tisíce nových ľudí, motivujú zamestnancov bonusmi a o prácu v nedeľu je veľký záujem".

"Nemáme patent na rozum, vnímame, čo nám ľudia i firmy hovoria, a opatrenia podľa toho upravujeme," priblížil Babiš v interview pre denník Právo.

Šiestich chorých z Francúzska prevezú do Brna

Brnianska fakultná nemocnica by mala v najbližších dňoch prijať šesť chorých so zápalom pľúc z Francúzska. Podľa Českej televízie to v nedeľu povedal český premiér Andrej Babiš.

Francúzsko podľa neho požiadalo o pomoc a česká vláda mu vyhovela.

Babiš dodal, že Česko celkovo ponúklo 14 miest, "pretože my samozrejme máme dostatočnú kapacitu."

Francúzsko má teraz problémy s umiestňovaním ľudí nakazených koronavírusom do nemocníc, takže niektorých pacientov prevzalo napríklad Nemecko.

Babiš poznamenal, že Česko počas koronavírusovej epidémie už pomohlo aj iným krajinám. "Po tom, ako sme pomohli Slovinsku, Španielsku a Taliansku, tak prejavujeme solidaritu v rámci Európskej únie," vyhlásil.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti