Prečo koronavírus vo veľkom ohrozuje mladých ľudí? Odpoveď sa môže skrývať v génoch

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

K pondelkovému poludniu celosvetovo na nový koronavírus evidovali takmer 1,3 milióna nakazených.

Prakticky po celom svete sa hromadí počet nakazených novým koronavírusom medzi mladšou skupinou ľudí. Ukazuje sa, že COVID-19 nie je ochorením len starých osôb. Píše CNN.

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb informovalo, že z celkového počtu 2 449 nakazených, ktorých skúmali, bolo 18 percent vo veku 45 až 54 rokov a 29 percent v ešte mladšej skupine 20-44 rokov.

Vedci skúmajú, či by sa odpoveď na otázku, že prečo tento koronavírus SARS-CoV-2 vo veľkom ohrozuje aj mladších, nemohol skrývať v našich génoch. Snažia sa zistiť, v čom sa líšia mierne a smrteľné prípady.

Jednou z možností by mohla byť genetická variabilita v géne ACE2 (angiotenzín-konvertujúci enzým 2). Píše špecializovaný časopis Science.

Vírus totiž k napadnutiu bunky využíva ako receptor práve ACE2, ktorý je spojený s aminokyselinovým transportérom. Cez ACE2 sa dostane do napadnutej bunky na vonkajší povrch pľúc či srdca.

Imunológ Philip Murphy si myslí, že „variabilita v géne ACE2, ktorá mení receptor, by mohla vírusu buď uľahčiť alebo sťažiť vstup do buniek v pľúcach."

Taktiež je možné, že špeciálna tekutina, pľúcny surfaktant, ktorý je na vnútornej strane pľúc, u pacientov s týmto koronavírusom vymizne.

Funkcia surfaktantu spočíva v tom, že lepšie umožňuje pľúcam rozširovať a sťahovať sa. Bez neho pľúca stuhnú a stlačia sa.

K pondelkovému poludniu celosvetovo na COVID-19 evidovali takmer 1,3 milióna nakazených, viac ako 70-tisíc obetí a takmer 272-tisíc vyliečených.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Gény

Dôležité udalosti