Pokračovali odbery v osadách, vrtuľníky už nad nimi nelietali

19 SK Testovanie Romov .transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Na bezpečnosť, okrem vojakov, dohliadali aj štátni a mestskí policajti.

Prvý pozitívny prípad z rómskej osady. Testovanie v 33 vytipovaných lokalitách však pokračuje. Počiatočné prísne opatrenia v osadách počas odberov vzoriek síce pretrvávajú, no istý náznak zmiernenia sme predsa len našli.

Vojenskí špecialisti v pondelok (6. 4.) ráno obsadili vstup do osady v Bardejove. Vopred dohodnutí miestni občania už na nich čakali.

Urobili tri pracoviská, kde robili odbery pre zabránenie šírenia koronavírusu. „Rómovia sú disciplinovaní, všetko prebieha, ako má," povedal Peter Kviatkovský z ozbrojených síl.

Na bezpečnosť, okrem vojakov, dohliadali aj štátni a mestskí policajti, na oblohe už vojenský vrtuľník nekrúžil. „Vrtuľníky slúžia na to, aby prevážali vzorky. Odovzdáme ich ďalším tímom, ktorí ich transportujú na miesto určenia," vysvetlil.

Samotné vzorky musia pred testovaním odobrať vojenskí špecialisti. Na bardejovskom sídlisku Poštárka zvládli otestovať za predpoludnie 35 ľudí.

Zdroj: TASR

Aktivitu ozbrojených síl ocenila aj bardejovská samospráva. Podľa hovorcu Štefana Hiju je spomínané sídlisko veľmi špecifické. „Drvivá väčšina z nich má cestovateľskú anamnézu. Poprichádzali, pokiaľ mám informácie, hlavne z Česka a z ďalších okolitých krajín," dodal Hij.

Aj do obce Nacivá Ves sa v uplynulých dňoch vrátili desiatky obyvateľov zo zahraničia. V pondelok ich zvolali na okraj dediny, kde sa museli nechať otestovať. „V pondelok otestujeme 30 ľudí. Sú to tí, ktorí nemajú ešte povinnú 14-dňovú karanténu. Sú maximálne týždeň doma, ale po odberoch sú spokojnejší," konštatovala koordinátorka Asistentov podpory zdravia z Humenného Stanislava Guzej.

Väčšina sa vrátila z Anglicka, kde pracovali. Predpoludním otestovali asi dve desiatky ľudí, ďalší boli ešte autami na ceste domov. Podľa Zdeňka Šteliera z Jednotky civilno-vojenskej operácie boli deň vopred informovaní o tom, že takéto niečo bude.

Celkovo na Slovensku odobrali za uplynulé tri dni 427 vzoriek na COVID-19. Pilotné testovanie bude v 33 vybraných rómskych komunitách.

Pozrite si reportáž, ktorú pripravili regionálni spravodajcovia.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

VÝCHODNÉ SLOVENSKO/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti