Repatrianti už idú do povinnej karantény. Úradníci rozhodnú, kam ich odvezú

19 Hranice karantena.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Výnimkou sú tehotné ženy, ťažko chorí ľudia i maloleté deti vracajúce sa bez sprievodu.

Tvrdšie opatrenia na hraniciach. Oddnes (6. apríla) platí povinná štátna karanténa pre každého, kto sa vracia zo zahraničia. Ľudí zvážajú z hraníc do karanténnych centier po celom Slovensku. Mnohým Slovákom to poriadne skomplikovalo život pri dochádzaní do práce.

Aj keď to krízový štáb avizoval ešte pre týždňom, povinná štátna karanténa začala naplno platiť až dnes ráno od siedmej hodiny. A teda aj tí Slováci, ktorí sa vracajú zo zahraničia, individuálne musia ísť do karanténnych stredísk, kde podstúpia testovanie.

Ľudí, ktorí smerujú do štátnej karantény, zhromažďujú na určenom mieste, následne ich rozdelia a rozhodnú, do ktorého karanténneho centra pôjdu.

Navrátilcom štát odporúča, aby sa zaregistrovali na stránke ministerstva zahraničných vecí, ak chcú byť v karanténe čo najbližšie k svojmu bydlisku. Slovákov do karanténnych centier zvážajú z hraníc aj hromadne autobusmi.

Nemusia ísť všetci, výnimkou sú tehotné ženy, ťažko chorí ľudia, no aj maloleté deti, ktoré sa vracajú bez sprievodu.

V týchto prípadoch platí 14-dňová domáca karanténa. Na hraniciach bolo dnes veľa rodičov, ktorí si prišli vyzdvihnúť svoje deti, zostali však zaskočení a ku svojim deťom sa najprv nedostali. Dôvodom boli nejasnosti, od akého veku je vlastne karanténa povinná.

Na povinnosť ísť do štátnej karantény upozorňovali policajti aj na hraniciach s Maďarskom. Niektorí o tom netušili.

Povinná karanténa sa netýka tzv. pendlerov, ktorí bývajú alebo pracujú 30 kilometrov od hraníc. Preukázať sa musia potvrdením z práce. Situácia sa poriadne skomplikovala tým, ktorí dochádzajú za prácou ďalej. Ide napríklad o naše opatrovateľky v Rakúsku.

Tému spracoval René Medzihradský.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti