Vláda od stredy dočasne obnoví kontrolu na hraniciach

Americký lekár a imunológ Anthony Fauci
Americký lekár a imunológ Anthony Fauci Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Policajný zbor môže posilniť až 1500 prislušníkov ozbrojených síl.

Od 8. apríla do 17. apríla 2020 Slovensko pre koronavírus obnoví kontrolu na hraniciach s Rakúskou republikou, Maďarskom, Českou republikou a Poľskou republikou. Rozhodla o tom vláda na pondelkovom rokovaní.

Zároveň určila hraničné priechody, na ktorých je počas trvania dočasného obnovenia kontrol na vnútorných hraniciach v rámci schengenského priestoru možné prekročiť hranice SR.

V prípade hraníc s Rakúskou republikou sú to priechody Bratislava - Jarovce - Kittsee (diaľnica), Bratislava - Jarovce - Kittsee (stará cesta), Bratislava - Petržalka - Berg, Moravský Svätý Ján - Hohenau.

V prípade hraníc s Maďarskom ide o priechody Bratislava-Čunovo - Rajka (diaľnica), Medveďov - Vámosszabadi, Komárno - Komárom, Štúrovo - Esztergom, Šahy - Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty - Balassagyarmat, Šiatorská Bukovinka - Salgótarján, Kráľ - Bánréve, Milhosť - Tornyosnémeti (cesta I/17), Milhosť - Tornyosnémeti cesta (cesta R4), Slovenské Nové Mesto - Sátoraljaújhely (cestný priechod).

Na vstup z Českej republiky bude možné použiť priechody Svrčinovec - Mosty u Jablunkova, Makov - Bílá-Bumbálka, Horné Srnie - Brumov-Bylnice, Drietoma - Starý Hrozenkov, Moravské Lieskové - Strání, Lysá pod Makytou - Střelná, Vrbovce - Velká nad Veličkou, Brodské - Břeclav (diaľnica), Holíč - Hodonín, Skalica - Sudoměřice (nová cesta).

Na vstup z Poľskej republiky sú v danom období určené priechody Trstená - Chyžné a Vyšný Komárnik - Barwinek.

V prípade vzdušných hraníc ide o letiská v Bratislave, Košiciach, Poprade, Piešťanoch, Sliači, Žiline, Prievidzi, Nitre a Jasnej.

Policajný zbor môže posilniť až 1500 príslušníkov Ozbrojených síl SR

Policajný zbor (PZ) môže posilniť v súvislosti so zabezpečením verejného poriadku a opatreniami v boji proti novému koronavírusu až do 1500 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Návrh ministrov vnútra a obrany v pondelok schválila vláda.

"Príslušníci OS SR budú podľa potreby a aktuálneho vývoja situácie nasadzovaní do spoločných hliadok spoločne s príslušníkmi Policajného zboru na hraničných priechodoch na vonkajšej hranici s Ukrajinou, bývalých hraničných priechodoch na vnútornej hranici s Maďarskom, Rakúskou republikou, Českou republikou a Poľskou republikou a na zabezpečenie verejného poriadku na celom území SR," uvádza sa v schválenom materiáli.
Opatrenie platí do 31. decembra. Vláda zároveň zrušila marcové uznesenie, ktorým vyčlenila do 500 vojakov. Potrebu zvýšenia zdôvodnila súčasnou situáciou v boji proti novému koronavírusu.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti