Niektorí repatrianti sa nakazili preto, lebo ich pomiešali s infikovanými osobami

BVLMRKLKPNOH-high_1080p.mp4
Zdroj: TV Markíza

Je medzi nimi aj Kamil, ktorého test bol v Tirolsku negatívny.

Štát našiel nové zariadenia pre Slovákov, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Stále je to však málo a kapacity hľadajú aj medzi hoteliermi. Dnes sa na úradníkov sype kritika zo strany samotných repatriantov. Niektorí sa nakazili len preto, lebo ich, možno neúmyselne, pomiešali s infikovanými osobami.

Rozhovor nám poskytol Kamil. Bol jedným zo Slovákov, ktorý strávil v uzavretom Tirolsku tri týždne. Tam mal negatívne testy a na Slovensko prišiel sám autom.

Tvrdí, že sa s nikým nestretol až do momentu, keď policajti odprevadili všetkých Slovákov do povinnej karantény. Kamil sa musel so všetkými postaviť do radu. „Zhruba 100 ľudí tam stálo v ľudskej kolóne. Myslím si, že som to dostal tam," konštatoval.

V pondelok (6. 4.) sa dozvedel, že má pozitívny test, nemá žiadne horúčky ani nekašle. Keby podľa neho nedovolili Slovákom byť v tesnej blízkosti s neznámymi nakazenými, dnes by mohol ísť domov. Takto si nedobrovoľne predĺžil pobyt v štátnej karanténe. Čo ho však teší, že na izbe určite on nikoho nenakazil. „Trval som na tom, aby som bol sám na izbe. Som sám na izbe a aj tak som nakazený," hovorí náš divák Kamil.

Nedokonalosť opatrení rieši aj košická samospráva, v autobuse, ktorý im doviezol Slovákov z Tirolska, sedela Slovenka, ktorá mala v Rakúsku pozitívny test na koronavírus, nikto z cestujúcich vraj o tom netušil.

„Myslíme si, že táto žena nemala vôbec nastúpiť do autobusu s ostatnými repatriantmi, bola povinná ostať v povinnej karanténe s ostatnými repatriantmi v Rakúsku až do doby, kým jej nebude opakovane urobený nový test s negatívnym výsledkom," zdôraznila hovorkyňa VÚC Anna Terezková.

Podľa župy pochybili Rakúšania aj Slovenka. Chcú, aby sa nič podobné neopakovalo. Mnohí Slováci odmietajú ísť do povinných štátnych karantén. Vravia, že vedia byť na samote vo svojom. „Zatiaľ nie je iná šanca, ako ísť do jedného zo zariadení. Rozhodol o tom hygienik," ozrejmil minister vnútra Roman Mikulec.

Rezort tvrdí, že vyriešil minulotýždňový problém s nedostatkom izieb. K dispozícii má už vyše 20 ubytovní či hotelov. Pribudli aj stredoškolské internáty či školiace zariadenia. Slováci sa na hranici dozvedajú aj to, že po opustení štátneho zariadenia na nich čaká ešte jedna karanténa.

Štát hľadá možnosti, ako navýšiť kapacity, aby na jednej izbe bolo čo najmenej Slovákov, oslovujú aj hoteliérov či majiteľov penziónov.

Tému spracoval reportér Braňo Tomaga.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti