Britského premiéra Johnsona previezli na JIS-ku

Predseda vlády Igor Matovič.
Zdroj: Jack Hill/Pool via AP

Požiadal šéfa diplomacie Raaba, aby ho zastupoval tam, "kde je to nevyhnutné".

Britského premiéra Borisa Johnsona v pondelok previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti po tom, ako sa jeho zdravotný stav zhoršil. Informoval o tom portál bbc.com i agentúra DPA s odvolaním sa na Johnsonovho hovorcu.

V nemocnici ho hospitalizovali v nedeľu (5. 4.) v súvislosti s nákazou koronavírusom, pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2 mal 26. marca.

"Premiérov stav sa v priebehu popoludnia zhoršil a na základe odporúčaní zdravotníkov ho presunuli na oddelenie intenzívnej starostlivosti," píše sa v oznámení úradu premiéra, uviedla televízna stanica Sky News.

Zdroj: TASR/AP

Johnson zároveň požiadal ministra zahraničných vecí Dominica Raaba, aby ho zastupoval tam, "kde je to nevyhnutné".

"Premiér dostáva vynikajúcu starostlivosť a ďakuje všetkým zamestnancom NHS (Národný zdravotnícky systém) za ich usilovnú prácu a nasadenie," píše sa vo vyhlásení Downing Street 10.

Johnson bol od diagnostikovania nákazy v domácej izolácii. Do nemocnice ho prijali v nedeľu večer na testy. Premiér v priebehu pondelka prostredníctvom Twitteru oznámil, že sa má dobre a je v kontakte so svojimi ministrami.

Zdroj: AP Photo/Jean-Francois Badias

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok neskoro večer zaželala britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi "rýchle a úplné uzdravenie" po tom, čo ho s ochorením COVID-19 premiestnili v nemocnici na jednotku intenzívnej starostlivosti, keď sa jeho stav zhoršil. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. "V myšlienkach som dnes večer s premiérom Borisom Johnsonom a jeho rodinou. Želám mu rýchle a úplné uzdravenie," napísala na Twitteri šéfka eurokomisie.

Podobne zareagoval aj vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier, ktorý sa z ochorenia COVID-19 zotavuje v karanténe vo svojom rodnom Francúzsku. Barnier už 19. marca oznámil, že mal pozitívny test na nový koronavírus. "Želám Borisovi Johnsonovi všetko najlepšie a rýchle vyliečenie. V myšlienkach som s vami a s vašou rodinou," uviedol Barnier v tweete.

Želania všetkého najlepšieho od dvoch hlavným predstaviteľov EÚ ukazujú, že politické hádky a naťahovanie, ktoré boli také typické v období pred šírením koronavírusu, idú teraz bokom.

Aj francúzsky prezident Emmanuel Macron zareagoval a v pondelok vyjadril nádej, že Johnson rýchlo toto "trápenie" prekoná. "Vyjadrujem v týchto ťažkých časoch plnú podporu Borisovi Johnsonovi, jeho rodine a britskému ľudu. Dúfam, že rýchlo toto trápenie prekoná," uviedol Macron na Twitteri.

LONDÝN/tvnoviny.sk, TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti