Čína prvýkrát nehlásila žiadne nové úmrtia na koronavírus

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP Photo/Andy Wong

Krajina čelí druhej vlne nákaz prinesených zo zahraničia.

Čína v utorok nehlásila žiadne nové úmrtia na koronavírus - prvýkrát od januára, keď začala zverejňovať údaje. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na čínsku Národnú zdravotnícku komisiu.

Prípady v pevninskej Číne ubúdajú od marca, ale krajina čelí druhej vlne nákaz prinesených zo zahraničia, pričom zdravotnícke úrady hlásia celkovo takmer 1000 dovezených prípadov infekcie. Za posledných 24 hodín pribudlo v Číne iba 32 prípadov nákazy, všetko u ľudí, ktorí sa vrátili z cudziny.

V krajine je tiež 30 nových asymptomatických (bezpríznakových) nákaz, pričom celkový počet takýchto infekcií tam zaznamenali 1033. Približne štvrtina zo súčasného počtu asymptomatických prípadov bola tiež privezená zo zahraničia. Počet asymptomatických prípadov začala Čína prvýkrát zverejňovať minulý týždeň, keď už zosilneli obavy obyvateľov z možných "tichých" nositeľov koronavírusu, ktorí ho aj nevedomky šíria.

Takisto silnejú obavy, že sa koronavírus znova objaví v pôvodnom ohnisku nákazy, v stredočínskom meste Wu-chan. Tam ho prvýkrát zistili koncom vlaňajška. Keďže bolo vo Wu-chane potvrdené množstvo asymptomatických prípadov, miestne úrady odvolali v pondelok v 45 obytných komplexoch štatút "lokalita bez epidémie".

Dosiaľ sa v Číne nakazilo koronavírusom 81.740 ľudí a 3331 ľudí zomrelo - z nich drvivá väčšina vo Wu-chanu a v okolitej provincii Chu-pej. Medzitým počet celosvetových úmrtí na koronavírus prekročil 70.000. V súčasnosti sa rýchlo šíri v mnohých krajinách Európy a v Spojených štátoch.

PEKING/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti