Vírus podľa štúdie vydrží na rúšku až týždeň

Prázdne Červené námestie v Moskve.
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Najdôležitejšie ale naďalej zostáva umývať si často ruky a nedotýkať sa neumytými rukami tváre.

Nový typ koronavírusu dokáže na vonkajšej strane rúška vydržať až týždeň, zistili vedci z Hongkonskej univerzity. Odborníci v rámci výskumu testovali, po akú dobu dokáže byť vírus nákazlivý pri izbovej teplote na rôznych typoch povrchu. Zistili tak, že na papieri či papierových vreckovkách sa udrží menej ako tri hodiny, zatiaľ čo na ošetrenom dreve či na látkach zmizne do druhého dňa, informujú Novinky.cz, ktoré sa odvolávajú na denník The South China Morning Post.

Zo skla a bankoviek vírus zmizol do štvrtého dňa a na nerezovej ocele a plastoch bol prítomný do štvrtého až siedmeho dňa.

To, čo ale expertov zarazilo, bolo, že po siedmich dňoch bol vírus stále zistiteľný na vonkajšej strane rúška. "Presne kvôli tomu je veľmi dôležité, aby ste sa rúška zvonku nedotýkali. Môžete totiž mať kontaminované ruky, a ak sa nechtiac dotknete očí, môžete tým vírus preniesť (do očí)," varoval virológ Malik Peiris.

K jeho zničeniu stačia dezinfekčné prostriedky

Štúdia, ktorá bola vo štvrtok zverejnená v odbornom časopise The Lancet, tak potvrdila, že SARS-CoV-2 "dokáže byť veľmi stabilný vo vhodnom prostredí". Bádatelia ale zároveň zdôraznili, že výsledky v žiadnom prípade "nutne neukazujú na možnosť nákazy náhodným kontaktom" vzhľadom k tomu, že prítomnosť vírusu bola zistená laboratórnymi prístrojmi - a nie prstami či rukami ako v bežnom živote.

Potvrdili tiež, že k jeho zničeniu stačia dezinfekčné prostriedky, ktoré sa bežne používajú v domácnosti. Pre istotu je možné aj nechať nákup (okrem rýchlo sa kaziacich potravín) v taškách jeden deň a až potom ho vybrať - podstatne sa tým zníži "virálny náboj", ktorý môže byť na obaloch výrobkov, dodali vedci.

"Ďaleko najdôležitejšie ale naďalej zostáva umývať si často ruky a nedotýkať sa neumytými rukami tváre," zdôraznil Leo Poon Lit-man, ďalší z členov výskumného tímu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nákaza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.