Koronavírus vo svete: Nórsko má epidémiu pod kontrolou, Dánsko uvoľní obmedzenia

Bývalá farmárka si zväčšila prsia
Zdroj: TASR/AP

Z Česka zase hlásia už takmer 5 000 nakazených ľudí.

Nórska vláda v pondelok informovala, že epidémia koronavírusu je už v krajine "pod kontrolu". Zároveň je však podľa nej ešte priskoro na to, aby sa dalo povedať, kedy budú zrušené obmedzenia zavedené v snahe zastaviť šírenie vírusu, píše agentúra AFP.

Nórska vláda oznámila, že tzv. reprodukčné číslo - a síce priemerný počet osôb, ktoré nakazí jeden infikovaný - kleslo z pôvodných 2,5 na 0,7 percenta. K takémuto poklesu došlo od polovice marca, keď v krajine zaviedli ochranné opatrenia, vrátane zákazu športových a kultúrnych podujatí či zatvorenia vzdelávacích inštitúcií.

"To znamená, že sme dostali infekciu šírenia koronavírusu pod kontrolu," povedal novinárom nórsky minister zdravotníctva Bent Höie. Riaditeľka Nórskeho úradu verejného zdravotníctva (NIPH) Camilla Stoltenbergová však uviedla, že existujú isté pochybnosti o presnosti uvedeného reprodukčného čísla. Zároveň pripustila, že za posledné týždne v tomto smere naozaj došlo k pozitívnemu vývoju.

Nórska premiérka Erna Solbergová oznámila ešte 12. marca zavedenie "najprísnejších a najnepríjemnejších opatrení", aké kedy Nórsko zažilo počas "obdobia mieru". V krajine sa v súlade s týmito obmedzeniami zatvorili bary, plavárne, telocvične, kaderníctva, masážne salóny a tetovacie štúdiá.

Otvorené mohli v Nórsku naďalej zostať reštaurácie, avšak bez možnosti servírovania prostredníctvom tzv. švédskych stolov. Museli pritom tiež zabezpečiť, že ich zákazníci budú od seba udržiavať minimálne metrovú vzdialenosť. Každý, kto sa do Nórska vrátil zo zahraničia, zároveň musel v súlade s prijatými opatreniami absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu. V Nórsku sú naďalej povolené aj prechádzky či rekreačný beh a otvorená je väčšina obchodov.

V tejto severskej krajine v pondelok evidovali dovedna 5755 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 59 úmrtí.

Španielsko: Počet obetí nového koronavírusu stúpol o 743

Počet obetí nového koronavírusu v Španielsku stúpol v utorok o 743. Nákaze COVID-19 doposiaľ v krajine podľahlo 13 798 ľudí. Informoval o tom denník El País.

Španielske ministerstvo zdravotníctva tiež uviedlo, že prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 doposiaľ zistili u viac ako 140 000 osôb a 43 000 ľudí sa z ochorenia, ktoré koronavírus spôsobuje, vyliečilo.

V pondelok zaznamenalo Španielsko štvrtý deň po sebe klesajúci počet úmrtí na pandémiu choroby COVID-19, keď na následky spojené s touto nákazou zomrelo 637 ľudí. V utorok sa tak oproti pondelku počet úmrtí zvýšil o viac ako 100.

ČR: Počet nakazených koronavírusom sa zvýšil na 4822

Celkový počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Českej republike stúpol k polnoci z pondelka na utorok na 4822. Za posledný deň pribudlo 235 pozitívnych prípadov. Vyplýva to z údajov ministerstva zdravotníctva k utorkovému ránu, informoval spravodajský server iDNES.cz.

Stále platí, že ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine dosiaľ 78 ľudí a 121 pacientov sa uzdravilo.

Počet ľudí, ktorí boli v pondelok otestovaní na prítomnosť koronavírusu, ministerstvo zatiaľ nezverejnilo.

Najviac prípadov ochorenia COVID-19 sa dlhodobo vyskytuje v Prahe, na ktorú pripadá aktuálne 1214 prípadov. Hlavné mesto je najviac zasiahnuté aj podľa prepočtu nakazených novým koronavírusom na množstvo obyvateľov - na každých 100.000 obyvateľov tam pripadá približne 89 osoby s COVID-19.

Dánsko uvoľní 15. apríla niektoré obmedzenia, otvorí časť škôl a denné centrá

Dánsko plánuje už na budúci týždeň uvoľniť niektoré z obmedzení, ktoré zaviedlo pred troma týždňami v snahe spomaliť šírenie koronavírusu v krajine. Otvoriť sa v krajine 15. apríla majú denné centrá a základné školy pre deti navštevujúce prvú až piatu triedu. Oznámila to v pondelok podľa agentúry Reuters dánska premiérka Mette Frederiksenová s tým, že ide o prvý krok v rámci plánovaného postupného uvoľňovania opatrení.

Frederiksenová však Dánov zároveň varovala, aby sa pripravili na to, že nasledujúce mesiace budú musieť ešte žiť s obmedzeniami. Premiérka ešte minulý týždeň avizovala, že Dánsko chce po Veľkej noci postupne rušiť niektoré obmedzenia, ak bude počet nových prípadov nákazy a úmrtí stále viac-menej stabilný.

Dánov teraz vyzvala, aby naďalej dodržiavali nariadenia vlády týkajúce sa hygieny či zachovávania odstupu od iných osôb. Premiérka tiež vyslovila obavu, že ak by sa všetky obmedzenia uvoľnili prirýchlo, hrozilo by, že počet infikovaných začne opäť prudko stúpať, a obmedzenia by museli znovu zaviesť.

Dánsko, v ktorom dosiaľ evidujú takmer 4700 nakazených a 187 úmrtí, bolo jednou z prvých európskych krajín, ktoré v marci zaviedli prísne opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. V rámci nich sa zatvorili školy, denné centrá, reštaurácie, kaviarne, telocvične a do krajiny sa zakázal vstup väčšine zahraničných občanov.

Rusko eviduje vyše 1000 nových prípadov koronavírusu za posledný deň

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Rusku sa za posledný deň zvýšil o 1154 na celkových 7497. Koronovírus bol potvrdený už v 81 z 85 administratívnych celkoch Ruskej federácie. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na protikoronavírusové krízové centrum.

Z jeho údajov vyplýva, že nemocnice za posledný deň opustilo ďalších 88 vyliečených osôb, čím ich počet stúpol celkovo na 494.

Nákaze podľahlo ďalších 11 pacientov. Na následky spojené s touto infekciou tak v celej krajine zomrelo už 58 ľudí.

Izrael: Počet prípadov nákazy prekročil 9000

Počet prípadov nákazy koronavírusom v Izraeli vzrástol v utorok o 395 na 9006. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctvo, ktoré citovala agentúra TASS.

Počet úmrtí vzrástol o deväť na 60. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva je 153 pacientov vo vážnom stave, pričom 113 na pľúcnych ventilátoroch, a 683 sa uzdravilo.

Prvý prípad nákazy Izrael zaznamenal 27. februára. Prvé úmrtie 20. marca.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok oznámil sprísnenie nariadení, ktoré budú v Izraeli platiť prvé dni týždeň trvajúceho sviatku pesach. Ten sa začne v stredu po západe slnka a končí sa 16. apríla.

V snahe zabrániť zopakovaniu veľkého nárastu nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý v Izraeli zaznamenali po sviatku purim začiatkom marca, Izraelčania počínajúc utorkom od 16.00 h (miestneho času) až do 07.00 h v piatok nebudú smieť opustiť štvrť, kde bývajú.

Tento režim bude ešte prísnejší od 18.00 h v stredu až do 07.00 h vo štvrtok, keď bude platiť úplný zákaz vychádzania - ide pritom o sviatočný večer, ktorý sa v Izraeli zvyčajne trávi rodinnou večerou zvanou seder.

Nemecko hlási 99 225 infikovaných koronavírusom a 1607 úmrtí

Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom stúpol v Nemecku za posledných 24 hodín o 3834 na 99 225. Ide o nárast v počte nových denných prípadov oproti posledným štyrom dňom, keď počet nových infikovaných klesal. Vyplýva to z utorkových údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), píše agentúra Reuters.

V krajine za uplynulý deň evidujú ďalších 173 obetí, ochoreniu COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, tak celkovo podľahlo najmenej 1607 ľudí.

Maďarsko: Za deň zomreli deviati, počet nakazených koronavírusom stúpol na 817

Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Maďarsku za jeden deň deväť ľudí, informoval v utorok server krízového štábu koronavirus.gov.hu, podľa ktorého laboratórne testy potvrdili nákazu novým koronavírusom SARS-CoV-2 už v prípade 817 osôb.

Celkový počet obetí nákazy stúpol na 47. Z pondelka na utorok zaevidovali nárast počtu nakazených o rekordných 73 prípadov. Doteraz najvyšší nárast počas tejto epidémie zaregistrovali 29. marca, keď za jeden deň pribudlo 65 infikovaných.

Maďarsko: Koronavírus sa objavil už vo dvoch budapeštianskych domovoch dôchodcov

V Maďarsku sa objavila nákaza novým druhom koronavírusu už vo dvoch domovoch dôchodcov, ktoré prevádzkujú samosprávy budapeštianskych obvodov. Úrad verejného zdravotníctva preto zakázal návštevy, vychádzanie, ale aj prijímanie nových seniorov do domovov dôchodcov, informoval v utorok server krízového štábu koronavirus.gov.hu.

V pondelok hospitalizovali štyroch dôchodcov z domova v VI. budapeštianskom obvode, testy potvrdili nákazu novým koronavírusom u dvoch z nich.

Minulý piatok (3.4.) potvrdili laboratórne testy nákazu u piatich seniorov z domova na Peštianskej ceste, ktorý je s kapacitou 544 lôžok a 200-členným personálom najväčším svojho druhu v hlavnom meste.

Turecko: Erdogan oznámil výstavbu dvoch nemocníc v Istanbule

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok oznámil, že dve nemocnice na liečbu pacientov s COVID-19, každú s kapacitou 1000 lôžok, postavia v Istanbule, ktorý je epicentrom nákazy v krajine. Informovala o tom agentúra AFP.

"Výstavbu nemocníc dokončíme v priebehu 45 dní a otvoríme ich, aby slúžili verejnosti," povedal Erdogan.

Jedna z nemocníc má stáť na mieste, kde sa predtým nachádzalo Atatürkovo medzinárodné letisko. Druhá bude postavená v ázijskej časti Istanbulu.

Turecko zatiaľ zaznamenalo 30 217 prípadov nákazy koronavírusom a 649 úmrtí. Turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca minulý týždeň povedal, že viac ako polovicu všetkých prípadov hlásili v najväčšom meste krajiny, v Istanbule.

OSLO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti