Premiér Johnson je na kyslíkovej podpore, zatiaľ nepotrebuje umelú pľúcnu ventiláciu

Prezidentka Zuzana Čaputová
Zdroj: Andrew Parsons/10 Downing Street via AP

Je dosiaľ najprominentnejším globálnym politickým lídrom, ktorého hospitalizovali s ochorením COVID-19.

Britský premiér Boris Johnson, ktorý je od nedele hospitalizovaný so zhoršujúcim sa zdravotným stavom v dôsledku koronavírusového ochorenia COVID-19, dostal kyslíkovú podporu, ale nie je napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Oznámil to v utorok člen britskej vlády Michael Gove, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Johnsona prijali do londýnskej Nemocnice sv. Tomáša (St Thomas' Hospital) v nedeľu neskoro večer po tom, ako sa uňho viac než desať dní objavovali neprestávajúce príznaky infikovania sa novým typom koronavírusu vrátane zvýšenej teploty a kašľa.

Jeho stav sa počas nasledujúcich 24 hodín rapídne zhoršil a premiéra premiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde sa liečia najzávažnejšie prípady. "Predseda vlády je pod dohľadom svojho lekárskeho tímu a má tú najlepšiu starostlivosť," dodal Gove.

Johnson (55) je dosiaľ najprominentnejším globálnym politickým lídrom, ktorého hospitalizovali s ochorením COVID-19.

Zatiaľ čo Británia nemá oficiálny plán na náhradu Johnsona v prípade jeho práceneschopnosti, samotný premiér požiadal ministra zahraničných vecí Dominica Raaba, aby ho "tam, kde je to nutné", zastupoval, oznámil jeho úrad na Downing Street.

Aktuálna oficiálna bilancia úmrtí na COVID-19 v Británii je 5 373, pričom ministerstvo zdravotníctva predpokladá vrchol smrtnosti na veľkonočnú nedeľu 12. apríla.

Spojené kráľovstvo je v stave virtuálneho obmedzenia pohybu obyvateľstva; táto situácia bude prehodnotená začiatkom budúceho týždňa. Niekoľko ministrov navrhuje predĺženie opatrení, pretože niektorí ľudia prísne nariadenia porušujú.


LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti