Miesto, odkiaľ sa koronavírus dostal do celého sveta: Jeho osud je spečatený

profimedia-0512753753.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Trhovisko v čínskom meste Wu-chan schovali za modrý plot.

Trhovisko v činskom meste Wu-chan, odkiaľ sa rozšírila nákaza koronavírusu do celého sveta, je dnes zatvorené a zakryli ho modrou zástenou. Ako memento toho, že sa vo vnútri skrýva niečo nebezpečné, zostali policajné pásky, červené zátarasy a pracovníci v ochranných oblekoch, píše agentúra AFP.

Čínske úrady po vypuknutí ochorenia COVID-19 uviedli toto miesto ako zdroj nákazy. Predávali sa tu najmä divoké zvieratá (živé či mŕtve) ako napríklad: cibetky, krysy, hady, vlčie mláďatá, šupinatce, netopiere a iné.

V januári trhovisko zatvorili a celé ho niekoľkokrát dezinfikovali. Dnes môžu do jeho priestorov vstúpiť iba zamestnanci dezinfekčnej firmy. Trh zakryli modrým plotom a je tak už len pripomienkou toho, čo sa stalo.


Rovnako ako zmizlo trhovisko, postupne sa vytrácajú aj zmienky o tomto mieste vo vládnych prejavoch i správach z Číny. Niektorí čínski oficiálni činitelia dokonca začali presadzovať verziu, že vírus sa nemohol rozšíriť z trhoviska, no samozrejme bez dôkazov, píšu novinky.cz.

Osud trhoviska je zrejme spečatený. Z priestorov vysťahovali všetko zariadenie a po dôkladných dezinfekciách zostáva naďalej zatvorené. Úrady zatiaľ neprezradili plány na jeho demoláciu, ale Čína zverejnila „úplný zákaz" predaja voľne žijúcich zvierat.

Uvoľnenie opatrení vo Wu-chane

Vodca komunistickej strany v čínskom meste Wuchan Wang Čong-lin varoval obyvateľov mesta, aby zostávali vo svojich domovoch a boli naďalej ostražití.

Naliehal na opatrnosť v čase, keď miestne úrady postupne začali zmierňovať niektoré z prísnych opatrení prijatých s cieľom zabrániť rýchlemu šíreniu vírusu.

Od stredy 8. apríla majú mať možnosť voľného pohybu a cestovania všetci miestni obyvatelia, u ktorých sa nepreukázala nákaza, ktorí nemajú symptómy ochorenia ani blízkych infikovaných vírusom.

Aj keď denný počet nových prípadov nákazy v meste od februára dramaticky klesol, Wang Čong-lin uviedol, že riziko opätovného vypuknutia epidémie tam zostáva vysoké z dôvodu vnútorných aj vonkajších rizík, a preto je nutné aj naďalej zachovávať preventívne a kontrolné opatrenia.

Od začiatku prepuknutia pandémie Čína zaznamenala už 81 620 prípadov nákazy a 3 322 úmrtí.

Úroveň transparentnosti príslušných čínskych štatistík je však stále spochybňovaná. Až do tohto týždňa sa v týchto štatistikách napríklad neuvádzali ľudia, ktorí síce boli testovaní pozitívne, no nevykazovali žiadne príznaky ochorenia.

WU-CHAN/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.