Čína predala Taliansku tie isté ochranné pomôcky, ktoré jej predtým Taliani darovali

Koronavírus vo Švédsku
Koronavírus vo Švédsku Zdroj: Profimedia.sk

Čína nedávno oznámila, že už predala iným krajinám viac než 4 miliardy ochranných masiek

Čína, z ktorej sa koronavírus rozšíril do sveta, sa snaží zmeniť svoj mediálny obraz, ako hlavného vinníka pandémie. Napriek tomu, že tamojšie úrady zo začiatku zaspali a umlčovali hlasy varujúce pred nákazou, sa teraz Peking snaží prezentovať ako záchranca sveta.

Koncom marca pristálo v Taliansku lietadlo naložené zdravotníckym materiálom z Číny. Podľa Pekingu malo ísť o priateľskú pomoc, niektoré správy však naznačovali, že ide o obyčajný obchod. Podľa britského týždenníka The Spectator ale dokonca došlo k tomu, že Čína predala Taliansku jeho vlastné pomôcky, ktoré darovalo ázijskej krajine pred vypuknutím epidémie na Apeninskom polostrove.

Pomoc, ktorá do Talianska prišla, pritom oslavovali médiá v oboch krajinách ako veľké gesto. The Spectator uviedol ako zdroj nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa administratívy prezidenta USA Donalda Trumpa.

„Predtým, ako vírus zasiahol Európu, Taliansko poslalo do Činy tony ochranných pomôcok, aby Čína mohla chrániť svoju populáciu. Po upokojení situácie časť z týchto pomôcok Čína poslala do Talianska naspäť a nechala si za to zaplatiť," uviedol zdroj.

Čína nedávno oznámila, že už predala iným krajinám viac než 4 miliardy ochranných masiek. Veľká časť dodávok však bola problematická, tovar často nespĺňal základne parametre alebo bol vadný. Zlé skúsenosti s čínskymi ochrannými pomôckami mali napríklad v Holandsku či Španielsku.

RÍM/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.