Do testovania na koronavírusu sa chcú zapojiť aj veterinári. Čakajú na rezort zdravotníctva

17 Premier a zamestnavatelia DEMO.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Vo zvolenskom ústave majú skúsenosti testovaním najnebezpečnejších nákaz zvierat.

Doteraz testovali zvieratá, chcú však začať analyzovať aj vzorky od ľudí. Štátni veterinári sú pripravení vyšetriť 200 vzoriek denne od ľudí s podozrením na ochorenie COVID-19.

Pracovníci zvolenského veterinárneho a potravinového ústavu majú skúsenosti s tými najnebezpečnejšími nákazami. V areáli testovali chorobu šialených kráv alebo prasaciu chrípku.  „Naše pracovisko disponuje priestormi s požadovanou biologickou bezpečnosťou, personál je permanentne školený a za posledných dvadsať rokov sme mali dosť príležitosti sa naučiť. Aj adekvátne reagovať na krizové situácie," vysvetlil riaditeľ ústavu a oddelenia virológie zvolenského ústavu Miroslav Mojžiš.

Podľa šéfa potravinovej a veterinárnej správy Jozefa Bíreša zatiaľ to eurokomisia nepredpisuje, ale ak bude potrebné testovať zvieratá alebo potraviny, je ústav na to pripravený.

Veterinári zatiaľ hovoria o tom, že vírus môže zviera, napríklad pes, preniesť mechanicky na človeka. Chovatelia by teda svoje zvieratá mali venčiť individuálne, nie chodiť v skupinách s inými psíčkarmi.

V priestoroch zvolenského ústavu sú veterinári pripravení denne preskúmať približne 200, časom odhadujú kapacitu na 300 vzoriek.

Aktuálne sú laboratória štátnych veterinárov pripravené. Takúto možnosť ponúkli ministerstvu zdravotníctva. Teraz čakajú, či zareaguje a či im z nejakého zdravotníckeho zariadenia pošlú vzorky.

"Aktuálne nastavujeme všetky potrebne procesy. Potom budú uvedené laboratória zaradene do systému diagnostiky na Covid 19," poznamenala hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková.

Doladiť treba prepojenie medzi veterinármi a informačným systémom, ktorý eviduje pozitívne a negatívne vzorky.

Tému spracovala reportérka Martina Kašiarová.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

ZVOLEN/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti