Dochádzajú vám nápady, ako doma zabaviť deti? Prečítajte si, čo odporúča tréner animátorov

Predseda vlády SR Igor Matovič
Zdroj: Shutterstock.com / fizkes

Možností je veľa, stačí si vybrať.

Škôlkari a školáci sú doma už niekoľko týždňov. Po tom, ako sa aj na Slovensku začal šíriť nový koronavírus, zatvorili svoje brány všetky školy a škôlky. Tento stav sa do konca školského roka s najväčšou pravdepodobnosťou nezmení a do lavíc sa vrátia až o pár mesiacov.

S mladšími deťmi museli zostať doma aj ich rodičia. Tí, ktorí môžu, pracujú z domu, a tak svoje povinnosti kombinujú so starostlivosťou o najmladších členov rodiny. No už pár dní po zatvorení škôl začali so špeciálnym režimom aj školáci.

V každom prípade sa bežné dni v rodinách úplne zmenili. Všetci členovia spolu trávia veľa času a program prispôsobujú aktuálnej situácii, kedy je okrem obmedzených pobytov v prírode najbezpečnejšie zostať iba doma.

Niektorí rodičia nenechali nič na náhodu a spravili svojim deťom vlastný rozvrh činností či dokonca obedové menu na celý týždeň dopredu.

Trvá to už niekoľko týždňov a nik netuší, koľko podobných ešte máme pred sebou. Môže sa tak stať, že inšpiráciu, ako deti doma zabaviť, rodičia postupne stratia.

S aktivitami, ako najlepšie využiť spoločný čas, môžu pomôcť aj osvedčené rady. Pár tipov má aj školiteľ animátorov Adrián Marko, pre ktorého je starať sa o zabávu rodín a detí hlavnou pracovnou náplňou

Oddeliť povinnosti od voľného času

V prvom rade je podľa Marka ideálne naplánovať si denný program podľa vlastných možností a zladiť ho so školskými a pracovnými povinnosťami.

Aktivity počas voľného času detí tak rodičia môžu rozdeliť na tie, pri ktorých je vhodná prítomnosť rodiča a tie, ktoré môžu deti vykonávať aj samy.

Aby sa všetky osvedčené formy zábavy v tomto období ujali aj v domácom prostredí, existuje jedno základné pravidlo. „Aby to fungovalo, na animátora sa v podstate musí premeniť samotný rodič," dodáva Marko.

Kombinovať fyzické a kreatívne aktivity

Pri konkrétnych aktivitách je vhodné kombinovať fyzické s tými kreatívnymi. Napríklad odštartovať športovú „súťaž" v behu či hádzaní lopty.

Podľa toho, ako to dovoľuje priestor v interiéri alebo na dvore rodinného domu, či vo vonkajších priestoroch pri bytovke. Predpovede počasia sú na nasledujúce aprílové dni priaznivé a čas na čerstvom vzduchu podľa odborníkov môže iba prospieť.

„Každá aktivita by mala mať presné pravidlá. Napríklad, ak máme doma kolobežku a dostatok priestoru, môžeme si vymyslieť špeciálnu dráhu. Aktivitu deti zvládnu maximálne do desať minút a je možné ju opakovať koľkokrát chceme," uvádza príklad Marko.

Aktivity sa takto môžu striedať aj každú hodinu alebo dve. Ak sú stanovené ich jasné pravidlá, rodičia môžu výkon svojich ratolestí na záver vyhodnotiť a odmeniť ich medailou, diplomom či sladkosťou.

„Každá aktivita môže byť aj súčasťou akejsi série. Za jednotlivé hry môže dieťa zbierať pečiatky, ktoré sa na konci týždňa spočítajú," hovorí školiteľ animátorov. Heslo „kreativite sa medze nekladú" v tomto smere platí naplno, je len na rodičoch, akú formu hodnotenia si zvolia.

Pohyb je vhodné kombinovať aj s kreatívnymi úlohami, pri ktorých si deti trénujú svoju zručnosť napríklad v maľovaní, kreslení alebo v tvorbe z papiera. Inšpirovať sa môžu aj aktuálnou témou Veľkej noci a maľovať napríklad kraslice. Podobne by v týchto dňoch vyzerali aj hodiny výtvarnej výchovy v školách.

Večer je čas na spoločenské hry

Keď sa blíži večerný čas a rodičia práve nesiahnu po knihe, filme či rozprávke, na rad môžu prísť rôznorodé spoločenské hry alebo kvízy. Aj v tomto prípade je výber veľmi široký.

„Rodičia opäť môžu zvoliť formu klasických animačných programov, aké poznáme z hotelov," vysvetľuje Marko.

Môže ísť o zábavný kvíz s desiatimi až 15 otázkami s konkrétnou témou. Medzi obľúbené podľa neho patria napríklad filmy so superhrdinami ako Avengers alebo s postavami z animovaných filmov Labková partia či Príbeh hračiek.

Populárne sú aj aktivity postavené na princípe „Stavme sa, že". „Ich súčasťou sú výzvy pre každého člena rodiny," približuje Marko. Výzvy sa napríklad môže chopiť otec, ktorý sa staví, že dokáže spraviť 20 klikov. Niektorí radi skúsia, koho papierové lietadlo doletí ďalej a podobne.

Prispôsobiť si možno aj súťaže založené na „rivalite" mužov a žien a premeniť ich na súboj „rodičia vs. deti". „Pre túto hru je vhodné vytvoriť aspoň štyri kolá rôznych hier, aby boli čo najpestrejšie," dodáva Marko.

Netreba zabúdať ani na populárne hry ako Activity, klasické stolové hry ako Človeče nehnevaj sa či nestarnúce karty.

Ako vyzerajú tieto dni u vás doma? Pochváľte sa vo videách a pošlite nám ich na adresu [email protected]. Zostrihy starších videí našich divákov nájdete TU.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.